Viac

  Prieskum: Obyvatelia Slovenska považujú kyberhrozby za vážnejšie než krádež

  Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank, ktorý sa uskutočnil na vzorke 792 respondentov.

  --- Reklama ---

  „Digitálny svet sa čoraz viac stáva priestorom pre podvodníkov. Tí sú kreatívni, preto práve opatrnosť a dôslednosť môžu ochrániť aj osobné financie. Podľa nedávneho prieskumu sa pritom podvodov pri platení obáva o niečo viac staršia generácia, zatiaľ čo mladšie ročníky majú väčší strach z napadnutia svojho mobilného telefónu, pretože práve ten využívajú v prevažnej miere,“ uviedla mBank.

  Prieskum ďalej ukázal, že viac ako 67 % respondentov si uvedomuje hrozbu úniku citlivých alebo osobných dát. Rovnaké percento má obavy o bezpečnosť každodenných financií, a to zneužitia karty alebo účtu.

  Prieskum: Obyvatelia Slovenska považujú kyberhrozby za vážnejšie než krádežZdroj: Shutterstock

  Taktiež z neho vyplýva, že obyvatelia Slovenska vnímajú sofistikovanosť kybernetických podvodov a mnohé z nich poznajú. „Napríklad 12 % Slovákov už nakúpilo na podvodnom e-shope a 19 % má skúsenosť, že sa niekto cez falošné telefónne číslo vydával za inú osobu s úmyslom vylákať citlivé údaje či peniaze,“ priblížila banka.

  --- Reklama ---

  Bezpečnostné prvky, ktoré banky svojim klientom ponúkajú, považujú podľa prieskumu opýtaní za pozitívne. Napríklad 71 % z nich aktívne využíva nastavenie limitov na karte pre výber, platbu či online platbu. Jednorazové platobné karty využíva na online nákupy 22 % opýtaných a dobíjacie 17 %. Dočasnú blokáciu na ochranu platobnej karty využíva 20 % obyvateľov Slovenska.

  Okrem toho využívajú aj všeobecne známe bezpečnostné pravidlá. Na prístup do internetového bankovníctva používa až 91 % opýtaných iba svoje vlastné zariadenie. Správnosť webovej adresy, než sa k svojmu účtu prihlási, si väčšinou skontroluje 77 % respondentov. K svojim účtom sa cez zaslaný odkaz neprihlasuje 79 % obyvateľov Slovenska.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pellegrini zložil sľub. Ujíma sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor