Viac

  Prieskum: Finančná situácia Slovákov sa zlepšuje. Stále však takmer každá piata rodina žije v núdzi

  Podiel slovenských domácností, ktoré hospodária s dostatkom peňazí na pokrytie základných potrieb i závažnejších výdavkov, a navyše ešte zvládajú sporiť, medziročne mierne narástol – z minuloročných 51 percent na súčasných viac než 59 percent.

  --- Reklama ---

  Zároveň sa znížil počet obyvateľov Slovenska, ktorí so svojím mesačným príjmom nevystačia, a to z 22 percent na 18 percent. To však znamená, že vo finančnej núdzi stále žije takmer každá piata slovenská domácnosť. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

  Podarilo sa zbrzdiť infláciu

  „Prepad finančnej situácie slovenských domácností sa síce zastavil, ale úrovni finančnej kondície, v ktorej boli Slováci pred dvoma rokmi, sa zďaleka nepribližujeme. Dôležité však je, že sa podarilo zbrzdiť infláciu a udržať vysokú zamestnanosť. Mohlo by tak dochádzať k postupnému zlepšovaniu,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

  Zdroj: Shutterstock

  Svoju finančnú situáciu celkovo lepšie hodnotia muži a tiež Slováci vo vekovej kategórii 18 až 24 rokov. Oproti minuloročnému prieskumu si polepšili starší ľudia vo veku 55 – 64 rokov.

  --- Reklama ---

  Negatívne svoju finančnú situáciu hodnotí 44 percent respondentov v tejto vekovej kategórii oproti 54 percentám v minulom roku. Výrazne sa zlepšila aj finančná situácia rodičov na rodičovskej dovolenke. Minulý rok malo problém vyjsť s peniazmi 56 percent rodičov, tohto roku ide o 40 percent.

  Kto je najviac spokojný so svojou finančnou situáciou?

  Spokojnosť s finančnou situáciou výrazne rastie s úrovňou dosiahnutého vzdelania. Ako veľmi dobrú hodnotia svoju finančnú situáciu predovšetkým zamestnanci v oblasti finančníctva a poisťovníctva. Tiež príslušníci armády a bezpečnostných zložiek a pracovníci v odbore školstva, kultúry, vedy a výskumu. Najviac sú so svojou finančnou situáciou spokojní ľudia pracujúci v odbore IT a telekomunikácií.  

  So svojou finančnou situáciou sú podľa Palendalovej spokojní predovšetkým ľudia žijúci v trojčlenných a štvorčlenných domácnostiach a obyvatelia Bratislavského a Žilinského kraja. Najhoršie svoju finančnú situáciu hodnotia obyvatelia Nitrianskeho kraja, kde žije v nedostatku až 49 percent domácností, nasledovaní obyvateľmi Banskobystrického kraja.

  Zdroj: Shutterstock

  Počas celého novembra organizuje KRUK v spolupráci s projektom moje-financie.sk, mestami Prešov a Košice a neziskovou organizáciou Človek v ohrození neziskovú aktivitu Deň bez dlhov. Záujemcovia majú možnosť poradiť sa zadarmo o svojej finančnej situácii a dlhoch a nastaviť si riešenie.

  Pre verejnosť je pripravená bezplatná linka 0800 223 322 alebo kontaktný formulár na webových stránkach www.nasedlhy.sk. Odborní poradcovia záujemcom na vyžiadanie poskytnú zadarmo výpis z Centrálnej evidencie exekúcií, teda informáciu, či je proti nim aktuálne vedená exekúcia.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Trnavský poslanec neberie za svoju prácu ani euro, poslanecké odmeny necháva mestu

  Trnavský poslanec neberie za svoju prácu ani euro, poslanecké odmeny necháva mestu

  Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

  Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

  Ceny palív sa udržia na znížených úrovniach, analytik dokonca vidí priestor aj na zlacňovanie

  Ceny palív sa udržia na znížených úrovniach, analytik dokonca vidí priestor aj na zlacňovanie

  Robert Fico, Peter Pellegrini, NR SR

  Strana Smer by podporila Pellegriniho prípadnú prezidentskú kandidatúru

  SHMÚ upozorňuje na poľadovicu, očakáva aj sneženie a tvorbu snehových jazykov

  Slovensko sa zahalilo do snehu. Na týchto miestach napadne až 35 centimetrov

  O predvianočné brigády sa zvýšil záujem, najmä však u pracujúcich

  O predvianočné brigády sa zvýšil záujem, najmä však u pracujúcich

  Falošný policajt

  Mimoriadne pátranie: Zmizol len 4-ročný chlapček z Bratislavy. Ak ste ho videli, kontaktujte políciu

  Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu

  Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu