Viac

  Priemerná mzda ženy je na Slovensku nižšia o 311 eur ako u muža

  Priemerná mzda ženy je na Slovensku o 18,8 %, teda o 311 eur nižšia ako u muža. Vyplýva to z dát Štatistického úradu (ŠÚ) SR za rok 2022. Jedným z dôvodov je kratšia pracovná doba a s ňou súvisiaca nižšia suma na výplatnej páske, ktorá sa týka prevažne žien. Informovala o tom v stredu analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa žien.

  --- Reklama ---

  Výrazné rozdiely

  Najvýraznejší rozdiel medzi platmi mužov a žien, a to na úrovni 23 až 24 %, je vo veku 35 až 44 rokov. „Ženy totiž v určitom veku opúšťajú trh práce v súvislosti s materskou či rodičovskou dovolenkou, a to na niekoľko rokov. K prehlbovaniu platových rozdielov začína dochádzať práve po ich návrate do pracovného života a tieto výraznejšie rozdiely pretrvávajú ešte niekoľko rokov,“ objasnila Sadovská.

  Priemerná mzda ženy je na Slovensku o 18,8 %, teda o 311 eur nižšia ako u muža. Vyplýva to z dát Štatistického úradu (ŠÚ) SR za rok 2022.Zdroj: Shutterstock

  Dodala, že ženy zároveň pracujú v slabšie platených odvetviach či povolaniach. Vedúce pozície sú taktiež obsadzované viac mužmi ako ženami. V prípade niektorých zamestnaní je podľa nej platový rozdiel čiastočne opodstatnený. „Ide napríklad o robotnícke profesie, v ktorých muži vykonávajú fyzicky náročnejšiu prácu. Avšak pri mnohých pracovných pozíciách neexistuje žiadny takýto dôvod a ženy v nich aj napriek tomu zarábajú menej ako muži aj o desiatky percent,“ uviedla.

  Z jej analýzy vyplynulo, že najvýraznejšie rozdiely sú evidované vo finančných a poisťovacích službách. V tomto odvetví je priemerná mzda ženy o vyše tisícku, teda o 34,3 % nižšia ako u muža. V oblasti informácií a komunikácie ženy zarábajú o 29,7 % menej ako muži. Minimálny platový rozdiel bol zas evidovaný v oblasti dodávky vody a kanalizácie, a to o 2,9 %, a v administratívnych službách o 1,0 %.

  --- Reklama ---

  Rozdiely v nezamestnanosti

  Sadovská taktiež uviedla, že evidovaná miera nezamestnanosti u žien dosiahla v závere vlaňajška úroveň 5,67 %. V prípade mužov predstavovala 4,54 %, čo vyplynulo z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Vyššia miera nezamestnanosti v ženskej populácii je dlhodobý jav. Pandémia alebo akákoľvek iná kríza tento fakt ešte viac podčiarkli,“ priblížila analytička.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy