Viac

  Priemerná cena nájomného za byt dosiahla koncom minulého roka 693 eur

  Priemerná cena nájomného za byt v rámci SR dosiahla v štvrtom kvartáli minulého roka úroveň 693 eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje mierny pokles (-3,6 %). Vyplýva to z posledných dát Deloitte Rent Index. Spomedzi slovenských miest zaznamenala najväčší nárast cien Trnava (+6,9 %), ceny však rástli aj v Nitre (+3,9 %), Žiline (+2,7 %) a Banskej Bystrici (+2,2 %).

  --- Reklama ---

  Ceny sú stále vysoké

  „Najväčší pokles cien zaznamenal Poprad (-10,4 %), ale k relatívne vysokému poklesu cien prišlo aj v ďalších krajských mestách, konkrétne v Prešove (-9,0 %) a Trenčíne (-8,8 %),“ konštatuje spoločnosť. Ako dodáva, mierny pokles zaznamenali aj Bratislava (-5,6 %) a Košice (-4,6 %). Spomedzi sledovaných miest zostala najvyššia priemerná cena nájomného za byt v štvrtom kvartáli 2023 v Bratislave, so sumou 869 eur.

  Priemerná cena nájomného za byt v rámci SR dosiahla v štvrtom kvartáli minulého roka úroveň 693 eur, čo je mierny pokles.

  Aj napriek poklesu v poslednom štvrťroku, ceny nájomného na Slovensku zaznamenali medziročne nárast o 9,7 percenta. „Najväčší medziročný nárast cien nájomného za byt zaznamenal Prešov (+28,1 %). Naopak, Trenčín ako jediné krajské mesto zaznamenal medziročný mierny pokles cien (-3,3 %),“ priblížila spoločnosť s tým, že za posledný rok stúpli najviac ceny nájomného trojizbových bytov (+8,5 %) a najmenej stúplo nájomné štvorizbových bytov (+2,7 %).

  Bratislava verzus Praha

  V Bratislave za posledný rok zaznamenali najvyšší nárast trojizbové byty (+9,5 %). „Ceny nájomného dvojizbových a štvorizbových bytov rástli podobným tempom (+3,3 %),“ dodáva spoločnosť. Vysoký medziročný nárast zaznamenali ceny nájomného v novostavbách, ktoré sa v rámci SR zvýšili o 10,1 percenta a v Bratislave o 6,7 percenta.

  --- Reklama ---

  Medziročný rast cien nájomného na Slovensku bol o niečo vyšší ako v ČR, kde nájomné narástlo v priemere o 7,6 percenta. „Ceny nájomného za byt v Česku sa v štvrtom kvartáli minulého roka pohybovali na úrovni 664 eur, čo je takmer o 30 eur mesačne menej ako v SR,“ konštatuje spoločnosť. Priemerná cena nájomného za byt v Prahe predstavovala sumu 973 eur. Priemerná cena prenajímaného bytu v Prahe je tak vyššia ako v Bratislave, pričom však primeraná výmera bytu je nižšia ako v našom hlavnom meste.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pelllegrini