Viac

  Prezidentské voľby 2024: Kampaň zatienila vojna na Ukrajine i politické nezhody

  Volebná kampaň pred prezidentskými voľbami v SR bola zatienená vojnou na Ukrajine a nezhodami v domácej politike medzi vládou a liberálnou opozíciou, uviedla v nedeľu agentúra DPA. Agentúra Reuters víťazstvo Ivana Korčoka v sobotňajšom (23. 3.) prvom kole označila za prekvapivé, informuje TASR.

  --- Reklama ---

  Bývalý slovenský minister zahraničných vecí Korčok sa v rozhodujúcom kole postaví voči predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu. Ten je dôležitým spojencom premiéra Roberta Fica, komentuje Reuters. Agentúra dodáva, že tieto prezidentské voľby sú príležitosťou pre Fica posilniť svoju moc. Opozičné sily zase chcú protiváhu k jeho vláde.

  Slovenských voličov podľa Reuters polarizovala vojna na Ukrajine, vysoká inflácia a chaotické vládnutie koalície v rokoch 2020 – 2023. Fico v niektorých oblastiach rázne zmenil smerovanie slovenskej zahraničnej politiky, ukončil podporu pre Ukrajinu a otvoril dialóg s Moskvou, hoci Európska únia ruský režim izoluje, píše agentúra.

  TASR – Roman Hanc

  Pellegrini podľa tejto agentúry vyhlasuje, že Slovensko zostane ukotvené v EÚ a NATO. Podobne ako Fico tvrdí, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie, a podporuje mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Korčok a ďalší kritici však tento postoj označujú podľa Reuters za kapituláciu v období, keď sú časti Ukrajiny okupované. Korčok a opozícia chcú rozhodnú vojenskú podporu pre Ukrajinu; Pellegrini vyzýva na opatrnosť, konštatuje DPA.

  --- Reklama ---

  Reuters takisto píše, že Rusku naklonený bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin získal 11,75 percenta hlasov po tom, ako ho podporila nacionalistická Slovenská národná strana. Jeho voliči by podľa Reuters mohli v druhom kole pomôcť Pellegrinimu. DPA pripomína, že Pellegriniho strana Hlas-SD je súčasťou vládnej koalície so stranou Smer-SD premiéra Roberta Fica a SNS.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur