Viac

  Mesežnikov: Výrazný náskok dáva Korčokovi šancu na úspech v druhom kole. Záležať však bude na viacerých faktoroch

  Prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčokovi sa podarilo na poslednú chvíľu zmobilizovať a získať vo svoj prospech časť nerozhodnutých voličov, ktorých prieskumy nezachycovali. Pre agentúru SITA to povedal politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

  --- Reklama ---

  Prieskumy síce favorizovali Petra Pellegriniho (Hlas-SD), nakoniec však v prvom kole volieb zvíťazil Ivan Korčok s výrazným náskokom 5,5 percenta. „Na to, že Peter Pellegrini mal podporu dvoch silných vládnych strán, je to pre Korčoka veľmi dobrý výsledok a dáva mu to nádej na celkové víťazstvo. Osloviť však musí ďalších voličov, jednak tých, ktorí volili v prvom kole iného kandidáta a tiež tých, ktorí sa na prvom kole nezúčastnili,“ uviedol Mesežnikov.

  Pellegrinimu by zas mohla pomôcť mobilizácia nacionalisticky orientovaných a antisystémových voličov, ktorí volili Štefana Harabina. Politológ očakáva, že mobilizovať ich bude premiér Robert Fico (Smer-SD).

  Účasť vo voľbách bola vysoká, dosiahla až 51,8 percenta. Od roku 1999 nebola v žiadnom kole prezidentských volieb takáto vysoká účasť. Ivan Korčok aj Peter Pellegrini dokázali získať toľko voličov ako žiadny iný kandidát v prvom kole od volieb v roku 1999. „Je to tým, že tieto voľby majú plebiscitárny charakter, voliči sa rozdelili podľa vzťahu k tomu, čo sa odohráva v tejto krajine a už aj prvé kolo prezidentských volieb bolo vlastne hlasovaním o tejto vláde a voliči k nej vyjadrovali svoj negatívny alebo pozitívny vzťah,“ hovorí politológ.

  --- Reklama ---
  Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
  TASR – Jaroslav Novák

  Až takmer 80 percent všetkých hlasov v prospech dvoch kandidátov svedčí o tom, že tieto prezidentské voľby sú istým referendom. Viac voličov ako v predchádzajúcich voľbách sa podľa Mesežnikova mobilizovalo aj na základe toho, čo sa aktuálne odohráva v spoločnosti. „Do istej miery zaúčinkovalo aj to, že ľudia, ktorí boli sklamaní a frustrovaní z výsledkov parlamentných volieb, teraz dostali príležitosť dať to najavo podporou Ivana Korčoka,“ povedal.

  Korčokovi by mohlo v druhom kole pomôcť, ak by mu verejne vyslovili podporu neúspešní kandidáti, ako napríklad Krisztián Forró, Igor Matovič, Ján Kubiš a Patrik Dubovský, je však ťažké predikovať, či to urobia. „Druhá vec je, že väzby voličov na týchto kandidátov nemusia byť také silné, že poslúchnu ich prípadné odporúčanie. Napríklad Ján Kubiš prvýkrát kandiduje v takejto pozícii, takže tam nejaká silná väzba medzi ním a jeho voličmi nie je,“ podotkol politológ.

  U Forróa je to podľa neho iné, pretože je šéfom strany, ktorá zastupuje záujmy maďarskej menšiny. „Podľa toho, čo vieme z prieskumov, sa dá očakávať podpora voličov maďarskej národnosti skôr v prospech Ivana Korčoka, napriek tomu, že Forró sa niekoľkokrát vyjadril, že si nevie predstaviť podporu Korčoka. Mnohí voliči maďarskej národnosti však vychádzajú zo svojich hodnotových preferencií, a to je prozápadná orientácia a demokracia, takže si myslím, že väčší počet voličov z južného Slovenska môže podporiť Ivana Korčoka,“ poukázal Mesežnikov.

  V prípade historika Patrika Dubovského si myslí, že jeho skromný výsledok 0,7 percenta neznamená, že nie je schopný osloviť ďalších konzervatívne orientovaných voličov váhajúcich v prvom kole, aby podporili v druhom kole Korčoka.

  Dôležitú rolu zohrá aj to, či prídu v druhom kole voliť voliči Štefana Harabina. Ten dosiahol v týchto voľbách horší výsledok ako v prezidentských voľbách v roku 2019. Kým pred piatimi rokmi získal 14,3 percenta hlasov, v aktuálnych prezidentských voľbám mu podporu vyslovilo 11,7 percenta voličov.

  Mesežnikov je presvedčený, že nadpolovičná väčšina Harabinových voličov príde voliť a podporia Petra Pellegriniho, ktorí im je bližší. „Nedá sa vylúčiť, že sa pridajú ďalší voliči s protisystémovými názormi v prospech Pellegriniho. Záleží však na tom, ako budú oslovovaní. Skôr očakávam, že to urobí Robert Fico a ten bude mobilizovať týchto voličov, pretože Ficovi ide fakt o veľa a určite neočakával, že Ivan Korčok bude mať v prvom kole takýto výrazný náskok,“ hovorí politológ. Dodal, že Fico veľmi dobre vie, že nacionalisticky a protisystémovo naladení voliči budú určite skôr hlasovať za Pellegriniho, preto sa ich bude snažiť získať.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy