Viac

  Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala viaceré novely zákonov

  Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok podpísala štyri zákony. Ide o zákon o ochrane spotrebiteľa, zákon o dani z pridanej hodnoty, zákon o účtovníctve a zákon o správcoch úverov a nákupcoch úverov. Všetky štyri zákony schválila Národná rada SR 24. apríla. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

  --- Reklama ---

  Cieľom zákon o ochrane spotrebiteľa je zjednotiť a modernizovať právnu úpravu ochrany spotrebiteľa a prebrať viaceré smernice Európskej únie. Zabezpečiť by sa mala prehľadnejšia úprava práv a povinností spotrebiteľov a obchodníkov, čím sa podľa rezortu značne uľahčí dodržiavanie uvedených povinností ako aj vymožiteľnosť práv.

  Najvýznamnejšie pozitívne zmeny v prospech spotrebiteľov predstavujú napríklad predĺženie lehoty na odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu, a to zo 14 na 30 dní pri zmluvách uzatvorených pri nevyžiadanej návšteve obchodníka v domácnosti alebo na organizovanom podujatí, na ktorom sa spotrebiteľom prezentujú a ponúkajú produkty. Zvýšiť by sa taktiež mala ochrana pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi.

  Malé podniky budú môcť vďaka zákonu o dani z pridanej hodnoty využívať oslobodenie od dane v inom členskom štáte Európske únie. Platiť bude dňom vyhlásenia, niektoré body až od začiatku budúceho roka. Malé podniky budú mať po splnení určitých podmienok vďaka novele možnosť využívať oslobodenie od dane aj v inom členskom štáte EÚ, ako v členskom štáte, v ktorom sú usadené.

  --- Reklama ---
  Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

  Spolu s týmto oslobodením pribudnú dotknutým podnikom viaceré povinnosti administratívnej povahy. Zároveň sa upraví spôsob skončenia využívania oslobodenia od dane malým podnikom. Zásadným spôsobom sa zmenia aj skutočnosti, na základe ktorých sa tuzemská zdaniteľná osoba a zahraničná zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane.

  Od tohto roka budú musieť väčšie firmy vykazovať informácie o ekológií, udržateľnosti, sociálnej a korporátnej zodpovednosti. Na základe transpozície európskej smernice sa novelizuje zákon o účtovníctve. Po novom bude potrebné uvádzať tieto informácie v súlade s európskymi štandardmi vykazovania informácií o udržateľnosti, tzv. ESRS – European Sustainability Reporting Standards, čím sa uľahčí spracovanie a porovnávanie údajov. Údaje budú musieť byť posúdené nezávislým audítorom, čím sa zvýši spoľahlivosť uvedených informácií. Tieto zmeny sa budú týkať veľkých spoločností už za účtovné obdobie začínajúce 1. januára 2024.

  Pri zákone o správcoch úverov a nákupcoch úverov ide o transpozíciu eurosmernice do nášho právneho poriadku. Táto novela vytvára podmienky pre vznik sekundárneho trhu s nesplácanými úvermi v EÚ ako ochranu pred ich nadmerným výskytom v bilancii bánk. Ide o preventívny krok, ktorý má predchádzať vzniku problémov v európskom bankovníctve. Taktiež by sa mala posilniť banková únia a integrovaný finančný systém.

  Nákupcovia a správcovia úverov v súčasnosti nemôžu podľa materiálu využívať výhody vnútorného trhu. Dôvodom sú prekážky, ktoré vznikajú pre rozdielne alebo absentujúce vnútroštátne právne predpisy. Neexistuje totiž osobitný a koherentný režim regulácie a dohľadu. Veľké rozdiely v regulačných normách prijatých členskými štátmi EÚ prispievajú k fragmentácii trhu, čo obmedzuje voľný tok kapitálu a služieb v rámci EÚ. Je to aj nedostatočná hospodárska súťaž a spomaľuje sa rozvoj fungujúceho sekundárneho trhu s bankovými úvermi.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Uniesol a znásilnil študentku v Bratislave, pred súd sa však nepostaví. Stíhanie únoscu zastavili

  V českej Poslaneckej snemovni našli kokaín

  Až 61,6 percenta ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu na premiéra Roberta Fica najviac prispelo správanie opozičných politikov.

  Čo podľa Slovákov prispelo k spáchaniu atentátu na Roberta Fica? Toto sú výsledky prieskumu

  Muž sa viezol v neuzamknutom aute, nabúral do druhého

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Včerajšia nehoda na D1 si vyžiadala život dvoch hasičov vo veku 27 a 43 rokov. Polícia začala vyšetrovanie, kto je vinní...

  Ak sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas 21,8 percenta voličov.

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD s tesným náskokom pred PS

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe