Viac

    Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala viaceré novely zákonov

    Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok podpísala štyri zákony. Ide o zákon o ochrane spotrebiteľa, zákon o dani z pridanej hodnoty, zákon o účtovníctve a zákon o správcoch úverov a nákupcoch úverov. Všetky štyri zákony schválila Národná rada SR 24. apríla. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

    --- Reklama ---

    Cieľom zákon o ochrane spotrebiteľa je zjednotiť a modernizovať právnu úpravu ochrany spotrebiteľa a prebrať viaceré smernice Európskej únie. Zabezpečiť by sa mala prehľadnejšia úprava práv a povinností spotrebiteľov a obchodníkov, čím sa podľa rezortu značne uľahčí dodržiavanie uvedených povinností ako aj vymožiteľnosť práv.

    Najvýznamnejšie pozitívne zmeny v prospech spotrebiteľov predstavujú napríklad predĺženie lehoty na odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu, a to zo 14 na 30 dní pri zmluvách uzatvorených pri nevyžiadanej návšteve obchodníka v domácnosti alebo na organizovanom podujatí, na ktorom sa spotrebiteľom prezentujú a ponúkajú produkty. Zvýšiť by sa taktiež mala ochrana pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi.

    Malé podniky budú môcť vďaka zákonu o dani z pridanej hodnoty využívať oslobodenie od dane v inom členskom štáte Európske únie. Platiť bude dňom vyhlásenia, niektoré body až od začiatku budúceho roka. Malé podniky budú mať po splnení určitých podmienok vďaka novele možnosť využívať oslobodenie od dane aj v inom členskom štáte EÚ, ako v členskom štáte, v ktorom sú usadené.

    --- Reklama ---
    Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

    Spolu s týmto oslobodením pribudnú dotknutým podnikom viaceré povinnosti administratívnej povahy. Zároveň sa upraví spôsob skončenia využívania oslobodenia od dane malým podnikom. Zásadným spôsobom sa zmenia aj skutočnosti, na základe ktorých sa tuzemská zdaniteľná osoba a zahraničná zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane.

    Od tohto roka budú musieť väčšie firmy vykazovať informácie o ekológií, udržateľnosti, sociálnej a korporátnej zodpovednosti. Na základe transpozície európskej smernice sa novelizuje zákon o účtovníctve. Po novom bude potrebné uvádzať tieto informácie v súlade s európskymi štandardmi vykazovania informácií o udržateľnosti, tzv. ESRS – European Sustainability Reporting Standards, čím sa uľahčí spracovanie a porovnávanie údajov. Údaje budú musieť byť posúdené nezávislým audítorom, čím sa zvýši spoľahlivosť uvedených informácií. Tieto zmeny sa budú týkať veľkých spoločností už za účtovné obdobie začínajúce 1. januára 2024.

    Pri zákone o správcoch úverov a nákupcoch úverov ide o transpozíciu eurosmernice do nášho právneho poriadku. Táto novela vytvára podmienky pre vznik sekundárneho trhu s nesplácanými úvermi v EÚ ako ochranu pred ich nadmerným výskytom v bilancii bánk. Ide o preventívny krok, ktorý má predchádzať vzniku problémov v európskom bankovníctve. Taktiež by sa mala posilniť banková únia a integrovaný finančný systém.

    Nákupcovia a správcovia úverov v súčasnosti nemôžu podľa materiálu využívať výhody vnútorného trhu. Dôvodom sú prekážky, ktoré vznikajú pre rozdielne alebo absentujúce vnútroštátne právne predpisy. Neexistuje totiž osobitný a koherentný režim regulácie a dohľadu. Veľké rozdiely v regulačných normách prijatých členskými štátmi EÚ prispievajú k fragmentácii trhu, čo obmedzuje voľný tok kapitálu a služieb v rámci EÚ. Je to aj nedostatočná hospodárska súťaž a spomaľuje sa rozvoj fungujúceho sekundárneho trhu s bankovými úvermi.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    rady ohľadom kúpania

    Väčšina umelých i prírodných kúpalísk na Slovensku je v prevádzke. Kde sa neodporúča kúpanie?

    Súd v Trnave rozhodol. Juraj Csiffary bude vyšetrovaný vo väzbe za vraždu 31-ročnej Cynthie

    Zdanenie obchodných reťazcov by spôsobilo skokové zdraženie potravín, upozorňuje aliancia moderného obchodu

    2023 bude najteplejším

    Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s teplotami do 32 stupňov Celzia

    Po tejto pracovnej pozícii je na Slovensku veľký dopyt. Najšikovnejší zarobia mesačne aj 1 700 eur

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Zavádzanie nových selektívnych daní nie je udržateľným spôsobom na riešenie deficitu, hovorí RÚZ

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu hyperkinetickej poruchy

    Manželka s ním odmietla piť, hodil po nej sekeru

    Jeden Slovák vypije ročne priemerne 10,5 litra čistého alkoholu. Z nového prieskumu WHO vyplývajú hrozivé údaje