Viac

  Pôjdu deti zajtra do škôl? NAKA vyšetruje bombové hrozby ako terorizmus, páchateľovi hrozí doživotie

  Polícia v utorok preverovala stovky bombových hrozieb po celom Slovensku. Rozsah hrozieb, ktoré sa týkali najmä škôl, označili policajti za extrémny. TASR prináša súhrn udalostí.

  --- Reklama ---

  Polícia evidovala do 15.00 h 1323 hrozieb bombových útokov na školy. Okrem toho zaznamenala aj 110 bombových hrozieb na budovy bánk a 40 hrozieb bombových útokov na predajne elektrotechniky.

  Bombové hrozby vyšetruje Národná kriminálna agentúra. Začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, za ktorý páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie. Spolupracuje aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi.

  Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že orgány ochrany práva budú na takéto protiprávne prejavy reagovať nekompromisne. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) považuje nahlasovanie bomby na školách za zvrhlé, aj keby to bolo z recesie. Dúfa, že polícia páchateľa vypátra.

  --- Reklama ---

  Komisár pre deti Jozef Mikloško odsúdil hrozby bombovými útokmi na školách. Avizoval prípravu novej formy špecializovanej pomoci s cieľom aktívne prispieť k tvorbe bezpečnejšieho prostredia pre deti na Slovensku. Bombové hrozby odsúdili aj viacerí predsedovia samosprávnych krajov.

  Do škôl sa pôjde

  Zatiaľ nie sú dôvody, aby boli vo štvrtok (9. 5.) školy zatvorené. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurilovská, reagujúca na utorkové (7. 5.) bombové hrozby, ktoré prerušili prevádzku škôl.

  Uistila, že rezort vnútra i ministerstvo školstva sa dôsledne zaoberajú situáciou. „Zatiaľ, ako sme sa rozprávali aj s predstaviteľmi rezortu školstva, nie je taká situácia, aby deti vo štvrtok nemali ísť do školy,“ uviedla Kurilovská. Potvrdila, že v utorok boli uskutočnené všetky prehliadky.

  „Musím potvrdiť, že sme celkovo zaznamenali vyše 1300 varovných mailov a bombových ohrození, ktoré sa týkali škôl,“ informovala. „Dnes sa, našťastie, nič nedeje, no operatíva je, samozrejme, v pohotovosti,“ upozornila pred začiatkom rokovania kabinetu. Utorkové hrozby varovali pred bombami nielen na školách, ale aj v budovách bánk či predajniach elektrotechniky

  Zdroj: TASR
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí