Viac

  Prezidentka na návšteve v Česku. Hlavy štátov vyzdvihli výnimočné vzťahy medzi našimi krajinami

  Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou privítali vo štvrtok na Pražskom hrade slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú s jej partnerom Jurajom Rizmanom. Prezidenti vyzdvihli výnimočné vzťahy SR a ČR a vyjadrili nádej, že také zostanú aj v budúcnosti, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

  --- Reklama ---

  „Je to moja pravidelná návšteva Prahy 16. novembra, teda deň pred naším spoločným sviatkom demokracie – pred udalosťou, ktorá veľmi pozitívnym spôsobom poznačila obe naše krajiny a na ktorej sme sa spoločne podieľali – teda pred Nežnou revolúciou,“ povedala Čaputová.

  Naše vzťahy sú mimoriadne

  S Pavlom si podľa jej slov vždy majú čo povedať a obzvlášť v aktuálne „pohnutých“ vnútropolitických či geopolitických časoch. „Naše vzťahy sú mimoriadne, sú blízke a verím, že také zostanú ďalej,“ dodala.

  „Som veľmi rád, že si pani prezidentka našla čas na pracovnú návštevu ČR v predvečer štátneho sviatku, zároveň pred nadchádzajúcim rokovaním Vyšehradskej štvorky na prezidentskej úrovni a tiež krátko po voľbách na Slovensku,“ uviedol Pavel s tým, že s Čaputovou majú množstvo tém na rozhovor.

  --- Reklama ---
  Zdroj: TASR - Barbora Vizváryová

  Na historicky výnimočné vzťahy SR a ČR chce nadväzovať na všetkých úrovniach. „Predpoklady na to sú a spoločný záujem budeme pragmaticky hľadať,“ dodal.

  Čaputová si prišla do Prahy deň pred 17. novembrom pripomenúť výročie Nežnej revolúcie. Podvečer položí kyticu a zapáli sviečku pri pamätníku Nežnej revolúcie na Národní tříde.

  Popoludní sa v Slovenskom inštitúte stretne so slovenskou komunitou žijúcou v Česku. Večer ju čaká debata so študentmi Univerzity Karlovej. Diskutovať budú o výzvach demokracie.

  Slovenská prezidentka tradične navštevuje Prahu deň pred výročím Nežnej revolúcie. Vlani ju na Pražskom hrade privítal exprezident Miloš Zeman, predvlani ho Čaputová v tento deň navštívila v nemocnici. Zároveň si vtedy prevzala najvyššie ocenenie hornej komory českého parlamentu – Striebornú medailu predsedu Senátu.

  Zdroj: TASR - Barbora Vizváryová
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo o šesť priečok