Viac

  Pre ekonomickú trestnú činnosť vo vojenskom spravodajstve zadržala NAKA 17 osôb

  Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes zadržala v rámci akcie Vírus na viacerých miestach Slovenska 17 osôb. Akcia súvisí s páchaním ekonomickej trestnej činnosti v rámci Vojenského spravodajstva (VS).

  --- Reklama ---

  Nákupom predražených obranných technológií v rokoch 2013 až 2020 bola spôsobená škoda najmenej 74 miliónov eur. Ako informoval na tlačovej konferencii policajný prezident Štefan Hamran, 13 ľudí je obvinených a štyria sú podozriví. Dve osoby sa zdržiavajú v zahraničí, kde pracujú. Vykonáva sa šesť domových prehliadok a jedna prehliadka iných priestorov.

  Obvinený je bývalý riaditeľ VS v rokoch 2013 – 2016 Ľubomír S., ďalej bývalý riaditeľ VS v rokoch 2016 – 2020 Ján B., bývalý vysoký funkcionár Vojenského obranného spravodajstva Daniel J., člen predstavenstva obvinenej obchodnej spoločnosti Tomáš S., bývalý generálny riaditeľ spravodajskej televízie Michal G., účtovník Edmund P. a tiež bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin K. Ján B. zatiaľ nie je zadržaný, ostatní áno.

  Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, kde je trestná sadzba 10 až 15 rokov a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti s trestnou sadzbou 12 až 20 rokov.

  --- Reklama ---

  „Sme pevne presvedčení, že tie dôkazy, ktoré sa podarilo polícii zadokumentovať, budú postačujúce na to, aby sme tento prípad dostali pre nestranný a nezávislý súd,“ povedal policajný prezident. Ďalších deväť obvinených osôb sú tzv. biele kone, teda ľudia, ktorí si na svoje bankové účty prevádzali finančné výnosy z trestnej činnosti. Tie ďalej odovzdávali ďalším osobám v korupčnej schéme. Ďalšie štyri osoby boli zadržané ako podozrivé, zatiaľ sú bez obvinenia. Polícia obvinila aj dve firmy s iniciálkami F.T., a.s. a S.A., s.r.o.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nová nemocnica v Bratislave

  Dolinková: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým obetí

  Záujem o letné zájazdy rastie. Treba si však dávať pozor na podvodníkov a preveriť cestovku

  Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká

  Koľko stojí Slovákov letná dovolenka? Niektorí minú aj tisíce eur, viac ako tretina nikam nepôjde

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov