Viac

  Colníci zadržali viac ako 80 nelegálne dovezených rakov riečnych

  Colníci zadržali 85 nelegálne dovezených rakov riečnych. Stalo sa tak cez víkend na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť. Spoločenská hodnota zvierat nelegálne dovezených na územie Európskej únie (EÚ) je viac ako 17-tisíc eur.

  --- Reklama ---

  Ako informovala Katarína Daňková z Colného úradu Košice, raky sa na územie Únie dostali cez ukrajinsko-rumunskú hranicu.

  „V sobotu kontrolovala hliadka Colného úradu Košice motorové vozidlá smerujúce z Maďarska na Slovensko cez bývalý hraničný priechod Milhosť. Príslušníci zastavili dodávkové motorové vozidlo, v ktorom vodič uviedol, že neprepravuje žiadny tovar, iba osobnú batožinu. Hliadka teda požiadala o sprístupnenie batožinového priestoru vozidla. Po vykonaní dôkladnej fyzickej kontroly bola medzi inými krabicami nájdená kartónová krabica zabalená do termo-hliníkovej fólie, v ktorej sa nachádzalo veľké množstvo živých rakov,“ uviedli colníci a doplnili, že zvieratá boli udržiavané v chlade pomocou fliaš naplnených ľadom a vodou.

  Vodič colníkom tvrdil, že ich vezie známemu do Nemecka. Uviedol tiež, že ich doviezol z Ukrajiny, no nemá k nim doklady. Po prechode cez ukrajinsko-rumunské hranice tovar nepredložil rumunským úradom na kontrolu.

  --- Reklama ---

  „Za účelom identifikácie druhu rakov bol kontaktovaný Odbor inšpekcie ochrany prírody a krajiny na Inšpektoráte životného prostredia v Košiciach a taktiež ZOO Košice. Obidve inštitúcie zhodne potvrdili, že ide o rakov riečnych (latinsky Astacus astacus), ktoré sú na území Slovenskej republiky prísne chránené podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. V súvislosti s podozrením z nezákonného dovozu bola určená hodnota týchto rakov vo výške 200 eur za jeden kus,“ informujú colníci. Celková hodnota zvierat je teda približne 17-tisíc eur.

  Okrem rakov našli colníci vo vozidle aj 19 spotrebiteľských balení tabaku do vodnej fajky. Ich celková hmotnosť bola viac ako 1,5 kilogramu. Neboli označené kontrolnou známkou a vodič nedokázal preukázať ich pôvod. „Aj tento tabak rôznych značiek bol určený známemu v Nemecku a neprešiel cez riadnu colnú kontrolu. Tabak bol zaistený Colným úradom Košice a vodičovi bola uložená pokuta v priestupkovom konaní,“ uviedli colníci.

  Vodič bol zadržaný príslušníkmi finančnej správy a vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy voči nemu následne vzniesol obvinenie za prečin porušenia predpisov o obehu tovaru s cudzinou, v súbehu s prečinom porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Zvieratá si prevzala Štátna ochrana prírody. V takzvanom superrýchlom konaní o nich rozhodol Mestský súd Košice. Na základe zhabania sa stali majetkom štátu. Súd zároveň odsúdil vodiča na podmienečný trest v trvaní 12 mesiacov.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  HOAX: Nie je pravda, že mamografia viac škodí, ako pomáha

  Koľko plánujú minúť Slováci na vianočné darčeky? Tieto veci darujeme najčastejšie

  Koľko plánujú minúť Slováci na vianočné darčeky? Tieto veci darujeme najčastejšie

  Najskôr ho zbili, potom bodli nožom. Oslava na východe Slovenska takmer skončila tragicky

  V úseku Palárikovo - Tvrdošovce sa v utorok o 9.35 h vykoľajil vlak.

  V úseku Palárikovo – Tvrdošovce sa vykoľajil vlak, je prerušená doprava

  Majitelia psov spisujú petíciu v súvislosti s Návštevným poriadkom TANAPu

  Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur začne Sociálna poisťovňa vyplácať už od piatka 1. decembra.

  Sociálna poisťovňa začína od piatka vyplácať dodatočný príspevok, niektorým penzistom príde v osobitnom režime

  Šofér pod značným vplyvom alkoholu nezvládol jazdu za volantom osobného auta BMW a vrazil do pouličnej lampy a zábradlia.

  Opitý vodič vrazil do pouličnej lampy a zábradlia, nafúkal takmer štyri promile

  Štát musí zaplatiť rómskemu dievčaťu z okresu Sabinov 3 000 eur. Prečo?