Viac

  Colníci zadržali viac ako 80 nelegálne dovezených rakov riečnych

  Colníci zadržali 85 nelegálne dovezených rakov riečnych. Stalo sa tak cez víkend na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť. Spoločenská hodnota zvierat nelegálne dovezených na územie Európskej únie (EÚ) je viac ako 17-tisíc eur.

  --- Reklama ---

  Ako informovala Katarína Daňková z Colného úradu Košice, raky sa na územie Únie dostali cez ukrajinsko-rumunskú hranicu.

  „V sobotu kontrolovala hliadka Colného úradu Košice motorové vozidlá smerujúce z Maďarska na Slovensko cez bývalý hraničný priechod Milhosť. Príslušníci zastavili dodávkové motorové vozidlo, v ktorom vodič uviedol, že neprepravuje žiadny tovar, iba osobnú batožinu. Hliadka teda požiadala o sprístupnenie batožinového priestoru vozidla. Po vykonaní dôkladnej fyzickej kontroly bola medzi inými krabicami nájdená kartónová krabica zabalená do termo-hliníkovej fólie, v ktorej sa nachádzalo veľké množstvo živých rakov,“ uviedli colníci a doplnili, že zvieratá boli udržiavané v chlade pomocou fliaš naplnených ľadom a vodou.

  Vodič colníkom tvrdil, že ich vezie známemu do Nemecka. Uviedol tiež, že ich doviezol z Ukrajiny, no nemá k nim doklady. Po prechode cez ukrajinsko-rumunské hranice tovar nepredložil rumunským úradom na kontrolu.

  --- Reklama ---

  „Za účelom identifikácie druhu rakov bol kontaktovaný Odbor inšpekcie ochrany prírody a krajiny na Inšpektoráte životného prostredia v Košiciach a taktiež ZOO Košice. Obidve inštitúcie zhodne potvrdili, že ide o rakov riečnych (latinsky Astacus astacus), ktoré sú na území Slovenskej republiky prísne chránené podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. V súvislosti s podozrením z nezákonného dovozu bola určená hodnota týchto rakov vo výške 200 eur za jeden kus,“ informujú colníci. Celková hodnota zvierat je teda približne 17-tisíc eur.

  Okrem rakov našli colníci vo vozidle aj 19 spotrebiteľských balení tabaku do vodnej fajky. Ich celková hmotnosť bola viac ako 1,5 kilogramu. Neboli označené kontrolnou známkou a vodič nedokázal preukázať ich pôvod. „Aj tento tabak rôznych značiek bol určený známemu v Nemecku a neprešiel cez riadnu colnú kontrolu. Tabak bol zaistený Colným úradom Košice a vodičovi bola uložená pokuta v priestupkovom konaní,“ uviedli colníci.

  Vodič bol zadržaný príslušníkmi finančnej správy a vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy voči nemu následne vzniesol obvinenie za prečin porušenia predpisov o obehu tovaru s cudzinou, v súbehu s prečinom porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Zvieratá si prevzala Štátna ochrana prírody. V takzvanom superrýchlom konaní o nich rozhodol Mestský súd Košice. Na základe zhabania sa stali majetkom štátu. Súd zároveň odsúdil vodiča na podmienečný trest v trvaní 12 mesiacov.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nepriaznivé počasie na festivale Pohoda viedlo k nečakanému ukončeniu podujatia a spusteniu policajného vyšetrovania.

  Polícia žiada verejnosť o videá búrky na festivale Pohoda

  V prípade mŕtvej ženy vo Veľkom Mederi bolo vznesené obvinenie

  Bukovec

  Vo vodnej nádrži Bukovec našli telo muža, ktorého hľadali od pondelka

  Nová dohoda s francúzskou firmou zabezpečí dodávky jadrového paliva pre zariadenia v Bohuniciach a Mochovciach.

  Slovensko čoskoro nahradí ruské jadrové palivo francúzskym

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva