Nelegálne predaje zákuskov, ktoré prebiehajú prevažne cez internet a sociálne siete, stoja štát 12 miliónov eur ročne. Uviedol to Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) v SR na základe prieskumu, ktorý realizoval v rokoch 2022 a 2023.
Zväz dodal, že nelegálne prevádzky zároveň predstavujú riziko pre nekontrolovateľnosť a nedodržiavanie potravinárskych predpisov. Napríklad pri kúpe zákuskov by si nemal zabudnúť vypýtať si faktúru alebo blok a podporiť tak legálny predaj.
„Naši analytici takmer dva roky pracovali na tom, aby identifikovali jednotlivých podnikateľov, ktorí prevádzkujú činnosť v oblasti cukrárskej výroby načierno, v rozpore s platnou legislatívou. Analyzovali sme veľkosť ich objednávok i hodnotu dodávok tovarov ku konečnému spotrebiteľovi. Ročne tieto aktivity pripravia štát o zhruba 12 miliónov eur. Zároveň platí, že na to, ak niekto neplatí odvody, dane, poistné a ostatné poplatky požadované legislatívou, doplácajú poctiví cukrári či pekári,“ povedal Milan Lapšanský, predseda predstavenstva SZPCC.
Podľa Lapšanského sú ilegálne predaje celoslovenský problém, ktorý sa vyskytuje vo väčšej či menšej miere v každom z regiónov krajiny. Z prieskumu SZPCC vyplynulo, že napríklad v Novom Meste nad Váhom je takmer 40 nelegálnych podnikateľov predávajúcich zákusky, koláče a iné sladké špeciality.
V Námestove je ich dokonca až 60. Zväz spresnil, že pre tieto zistenia začal komunikovať s Ministerstvom vnútra SR, agrorezortom, Štátnou veterinárnou a potravinovou správou, Úradom verejného zdravotníctva aj Finančnou správou SR.
„Výroba potravín musí spĺňať množstvo hygienických i administratívnych noriem. Splniť ich má možnosť ktokoľvek a môže tak legálne v sektore pôsobiť. Okrem sladkých výrobkov sa pritom na trhu často objavujú aj nelegálne predávané iné produkty ako obložené chlebíčky, jednohubky, dokonca hotové jedlá či široké spektrum mäsových špecialít, ktoré predajcovia často ponúkajú cez sociálne siete.
Tieto výrobky sa často ponúkajú s prívlastkami ako „domáce“, „tradičné“, „poctivé“, či „ako od babičky“. Ale zdravotné riziká sú podľa našich zistení obrovské. Kupujúci sa vystavujú vážnym zdravotným rizikám od salmonely cez E. coli až po rôzne plesňové ochorenia. Napríklad na narodeninové či detské torty títo čierni predajcovia používajú často lacné nelegálne farbivá z Číny. Tie obsahujú látky, ktoré by hygienici na trhu Európskej únie nikdy nepovolili,“ uviedol Lapšanský.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má viac ako 520 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu zamestnávajú viac ako 12 200 pracovníkov.