Viac

  Západ Kanady bojuje s lesnými požiarmi. Museli evakuovať tisíce ľudí

  Na západe Kanady sa rozhoreli v nedeľu prvé veľké lesné požiare tejto sezóny. Úrady v Britskej Kolumbii museli pre ne už evakuovať tisíce ľudí a obyvateľov varovali pred zlou kvalitou vzduchu. TASR o tom informuje podľa správy agentúra Reuters.

  --- Reklama ---

  Požiare vypukli na ploche vyše 10.000 hektárov. V Britskej Kolumbii regionálna samospráva Northern Rockies rozhodla o evakuácii tisícov obyvateľov, pretože neďaleký lesný požiar zachvátil vyše 4000 hektárov pôdy. Podľa starostu Roba Frasera bola z obce Fort Nelson a jej okolia evakuovaná väčšina z tamojších 3500 obyvateľov. Úrady vydali evakuačné nariadenie aj pre komunitu domorodých obyvateľov nazývanú Fontas.

  V susednej provincii Alberta evidujú 43 aktívnych požiarov pričom jeden z nich horí len 16 kilometrov od mesta Fort McMurray. Rozsiahle škody už utrpelo v dôsledku lesných požiarov v roku 2016. V nedeľu úrady uviedli, že požiare pohltili približne 65000 hektárov pôdy, čo je viac ako hlásili v piatok.

  Podľa miestneho predstaviteľa požiar spôsobil pád stromu na elektrické vedenie v dôsledku silného vetra. V Alberte tiež evidujú dva požiare, ktoré sú mimo kontroly. V boji proti nim pracuje šesť skupín hasičov a 13 vrtuľníkov a lietadiel. V Alberte vyzvali obyvateľov Fort McMurray a obcí Saprae Creek Estates a Gregoire Lake Estates, aby sa pripravili na možnú evakuáciu.

  --- Reklama ---

  Kanadský úrad pre životné prostredie vydal v nedeľu mimoriadne upozornenie na zhoršenú kvalitu vzduchu pre územie od Britskej Kolumbie po Ontário. Kanadské federálne úrady varovali, že krajinu čaká aj tento rok „katastrofálne“ obdobie lesných požiarov vzhľadom na predpovedané vysoké jarné i letné teploty vzduchu. Tohtoročná zima bola v Kanade jednou z najteplejších za posledné roky s nízkou úrovňou snehových zrážok.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí so vstupom krajiny do eurozóny. Poukázali na to výsledky prieskumu poľského CBOS.

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí s prijatím eura

  Hokejové zlato oslavujú v Česku všetci. Aj prezident

  Voľby do europarlamentu: Hlas bude platný, aj keď volič odovzdá prázdny lístok

  Český prezident Pavel budúci týždeň navštívi Jordánsko. Privezie aj pomoc obyvateľom Gazy

  Frühauf: Tatar je skvelý kapitán, vplýval v kabíne aj na ľade

  budúcnosti rímskokatolíckej cirkvi

  Pápež uznal zázrak „Božieho influencera“ a otvoril tým cestu k jeho kanonizácii

  Nórsko

  Nórsko uzavrie svoje hranice pre ruských turistov

  komár

  Na Morave pri slovenských hraniciach sa množia kalamitné komáre. Epidemiólogovia upozorňujú na viaceré riziká