Viac

  Poľský prezident je proti voľnému predaju interrupčnej tabletky. Zrejme vetuje zákon

  Poľský prezident Andrzej Duda uviedol, že možno nepodpíše návrh zákona, ktorý má zlegalizovať voľný predaj tzv. potratovej tabletky. Takisto vyjadril nesúhlas s prípadným referendom o právach na interrupcie, informuje agentúra PAP.

  --- Reklama ---

  „Čakám, kým sa návrh dostane na prezidentov stôl, následne preskúmam všetky jeho podrobnosti a rozhodnem o jeho osude,“ uviedol Duda. „Nepodpíšem však návrh zákona, ktorý zavádza zdraviu škodlivé a nezdravé pravidlá, ktoré sú nebezpečné pre deti,“ dodal. Sprístupnenie tejto tabletky pre neplnoleté osoby podľa jeho slov „zachádza priďaleko“.

  Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) 22. februára prijali novelu zákona o núdzovej antikoncepcii, takzvanej „tabletke po“, ktorá bola počas osemročného vládnutia konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) len na predpis. Na jej základe by mala byť opäť dostupná bez lekárskeho predpisu pre osoby staršie ako 15 rokov.

  Duda vysvetlil, že nemá nič proti samotnej tabletke, ale podľa neho by nemala byť voľne dostupná pre neplnoleté osoby. V takýchto prípadoch by totiž podľa jeho názoru mali o jej prípadnom užití rozhodovať rodičia.  

  --- Reklama ---

  Prezident v spojitosti s možným referendom o zmiernení prísnych zákonov o interrupciách uviedol, že týmto spôsobom by sa nemalo rozhodovať „o záležitostiach života a smrti“. Obhajoval pritom súčasnú poľskú legislatívu, ktorá povoľuje vykonávanie interrupcií len v prípadoch, ak tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky, píše PAP.

  Andrzej DudaZdroj: TASR - Jakub Kotian
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov

  V Kórei sa konajú parlamentné voľby. Vnímané sú ako test popularity prezidenta