Nová vláda Roberta Fica je už istý čas pri moci. Líder Smeru sa stal už štvrtýkrát premiérom a má za sebou aj prvú zahraničnú cestu na tomto poste, ktorá sa odohrala v susednom Česku. Informovali sme ťa tiež, že český prezident pár dní pred Ficovou návštevou v Prahe rozmýšľal, že ho neprijme.
Politológa Radoslava Štefančíka sme sa v rozhovore pýtali, aké vládnutie môžeme od Roberta Fica očakávať, či sa Slovensko stane druhým Maďarskom a od čoho závisí stabilita koalície.
Robert Fico vyhlásil, že nebude komunikovať s denníkom N, Aktualitami, denníkom Sme a TV Markízou. Jeho správanie nasledujú aj ostatní členovia strany Smer. Šéfredaktori denníkov Sme a N sa voči tomu ohradili a dokonca uviedli, že premiér porušuje zákon. Môžu média podstúpiť nejaké kroky, aby zabránili tejto „šikane“?
Čo sa týka legislatívnej roviny, to by som nechal na právnikov. V každom prípade môžu pravidelne upozorňovať, že si členovia vlády neplnia svoje povinnosti, pretože informovať občanov o svojich rozhodnutiach je ich psou povinnosťou. Diskriminovať niektoré médiá by v žiadnom prípade nemali. Úrad vlády nie je ich súkromný podnik, ale verejná inštitúcia a tá ma predsa nejaké povinnosti zo zákona.
V Maďarsku panuje takýto stav už roky, Viktor Orbán odpovedá len vybraným médiám. Stane sa Fico druhým Viktorom Orbánom a Slovensko druhým Maďarskom?
Nestane. Občianska spoločnosť na Slovensku je odolnejšia než v Maďarsku. A čo je dôležité, Smer nevládne sám, má svojich partnerov a minimálne v prípade jedného by sme mohli dúfať, že nebude vládnuť po vzore Viktora Orbána.
Smer a Hlas zaútočili aj na úradníkov, ktorí sa venujú propagande a snahám ovplyvňovať voľby – v podstate majú upozorniť na dezinformácie a zabrániť ich šíreniu. Dá sa teda tvrdiť, že svojím konaním súčasná vláda podporuje tvorbu a šírenie hoaxov?
Zatiaľ sa to tak nedá povedať, minimálne o vláde ako celku. To, že nesúhlasila s personálnym obsadením nejakého úradu, ešte neznamená, že bude sama šíriť nejaké hoaxy alebo konšpiračné teórie. Povedal by som, že nová vláda chce obsadiť úrady, pokiaľ je to možné. Určite ale nepôsobí dobre, ak odborníkov a ľudí s kvalitným vzdelaním nahrádza za svojich straníckych nominantov.
Štvrtá vláda Roberta Fica získala dôveru parlamentu spolu s programovým vyhlásením vlády. Do diskusie sa prihlásilo viac opozičných poslancov. Predseda PS Michal Šimečka sa voči tomu ohradil: „Ja som skutočne očakával, že ide o dôležitý dokument – vládny program, že koalícia bude chcieť diskutovať, že ho bude chcieť obhajovať, ale ukázalo sa, že nemali odvahu postaviť sa čelom tej kritike, a takto budú aj vládnuť.“ Ako budú teda vládnuť?
Vláda bude visieť na šnúrke od gatí poslancov zvolených za SNS. Myslím, že sa im budú robiť ústupky, aj keď určite aj tie budú mať svoje hranice. Práve poslanecký klub môže prispievať k vyššej miere nestability celej vládnej koalície.
Verbálne fantazmagórie určené pre voličov
V PVV sa píše: „Bezprostredne za našimi záhradami zúri vojna vyvolaná ruskou agresiou, ktorá v nemalej miere ovplyvňuje naše životy a bezpečnosť…“. Premiér však mnohokrát vyzdvihol Rusko a neskrýva sympatie k Putinovi. Zároveň pozastavil vojenskú pomoc Ukrajine. Aké signály tým vysiela? Je pre premiéra PVV len formalitou?
V PVV je jasne napísané, že vláda bude rešpektovať územnú integritu ruskými teroristami napadnutej Ukrajiny. To je dôležité vyhlásenie. Myslím, že to ostatné budú verbálne fantazmagórie určené pre voličov vládnych strán. To, že vyhlásenia členov vlády a PVV si protirečia, si budú musieť voliči vysvetliť sami.
Robert Fico sa vyjadril, že v prípade, ak Peter Pellegrini vyhrá budúci rok prezidentské voľby, dôjde k zásadnej zmene politickej mapy. Niektorých poslancov Hlasu sa premiérové slová dotkli a myslia si, že ich bude chcieť strana Smer pohltiť. Môže sa to stať?
Myslím, že sa to stane určite. Všetky strany, ktoré doteraz vládli spolu so Smerom, buď zanikli, alebo sa v nasledujúcich voľbách výrazne prepadli. Nemožno vylúčiť, že rovnaký osud čaká Hlas bez ohľadu na to, či Pellegrini vyhrá prezidentské voľby alebo nie.
Rezort zdravotníctva minulý týždeň zrušil usmernenie k zmene pohlavia. Zuzana Dolinková najprv uviedla, že je to kvôli zachovaniu koaličnej stability, keďže iniciatíva pre toto rozhodnutie prišla od SNS. Zároveň tu však máme konflikt medzi Smerom a Hlasom. Je táto koalícia krehkejšia, než sme si mysleli? Od čoho/koho závisí udržanie stability?
To je jeden z prvých ústupkov Hlasu vo vzťahu k SNS. SNS tvrdí, že je to pre nich dôležitá téma, ale ja sa potom pýtam, čo je dôležité pre Hlas a Smer. Sú to naozaj takí oportunisti, alebo sa nájdu aj nejaké hodnotové témy, ktoré sú pre nich rovnako dôležité ako pre SNS? Zatiaľ to vyzerá tak, akoby Smeru a Hlasu bolo úplne jedno, čo SNS chce, dôležité pre nich je, aby vládna koalícia vydržala. Bolo by však namieste, aby sa aj Hlas sem tam ozval a povedal si, že takto sme si to predsa nepredstavovali, alebo veď sme sľúbili, že to budeme robiť inak.