Viac

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Medzi členskými štátmi EÚ sa rodí konsenzus, ktorý má umožniť dohodu o schválení návrhu Európskej komisie použiť väčšinu výnosov zo zmrazených ruských aktív v EÚ na nákup zbraní pre Ukrajinu. S odvolaním sa na správu týždenníka Politico o tom v piatok informuje spravodajca TASR.

  --- Reklama ---

  Týždenník vo svojom piatkovom prehľade správ o EÚ upozornil, že predstavitelia členských krajín sú optimistickí a veria, že čoskoro dôjde ku kompromisu, ktorý umožní využitie sumy okolo zhruba troch miliárd eur aj na nákup zbraní pre Ukrajinu.

  Podľa Politica v piatok zasadá špecializovaná pracovná skupina, ktorá má diskutovať o pláne predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej použiť 90 percent výnosov zo zmrazených ziskov z ruských aktív na nákup zbraní pre Ukrajinu. Zvyšok financií by mal smerovať na nevojenské účely.

  Zdroj: Shutterstock

  Konečným cieľom EÚ je poslať takto získanú hotovosť do Kyjeva do júla tohto roka. Ako však upozornil týždenník, viacerí „priatelia Moskvy“ v EÚ sa voči tomuto návrhu stavajú skôr vlažne, pričom Politico spresnil, že podľa Maďarska a Slovenska posielanie zbraní Ukrajine povedie k ďalšej vojenskej eskalácii.

  --- Reklama ---

  A v hre sú aj menšie a neutrálne krajiny EÚ, ktoré nepatria do NATO: Cyprus, Írsko, Malta a Rakúsko. Tým je podľa Politico myšlienka vyzbrojiť Ukrajinu za pomoci výnosov zo zmrazených aktív rovnako nepríjemná.

  Zástupca Malty v pondelok, počas stretnutia technických expertov, dokonca spochybnila zákonnosť tohto kroku. Politico s odkazom na vyjadrenia piatich nemenovaných diplomatov EÚ zároveň upozornil, že je zrejme nepravdepodobné, že takéto „reptanie“ bude stáť v ceste návrhu eurokomisie a kompromis sa nakoniec podarí dosiahnuť.

  Pravdepodobne však nie hneď na budúci pondelok 15. apríla, keď o zmrazených aktívach budú rokovať veľvyslanci členských krajín pri EÚ. Nemenovaní diplomati naznačili, že budú potrebné najmenej ďalšie dve kolá diskusií, kým sa podarí dosiahnuť prijateľnú dohodu, dodáva Politico.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  V českej Poslaneckej snemovni našli kokaín

  Belgicko sa zaviaže, že dodá Ukrajine do roku 2028 30 stíhačiek F-16, pričom prvé jej plánuje dodať už tento rok.

  Belgicko dodá Ukrajine 30 stíhačiek F-16

  Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie vojakov na Ukrajinu, uviedol poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

  Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu, hovorí minister zahraničných vecí

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí so vstupom krajiny do eurozóny. Poukázali na to výsledky prieskumu poľského CBOS.

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí s prijatím eura

  Hokejové zlato oslavujú v Česku všetci. Aj prezident

  Voľby do europarlamentu: Hlas bude platný, aj keď volič odovzdá prázdny lístok

  Český prezident Pavel budúci týždeň navštívi Jordánsko. Privezie aj pomoc obyvateľom Gazy

  Frühauf: Tatar je skvelý kapitán, vplýval v kabíne aj na ľade