Viac

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy

  Európska komisia žiada od slovenskej vlády vysvetlenie, kde skončili prokurátori po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a aká je záruka, že budú môcť pokračovať v riešení existujúcich prípadov až do právoplatného skončenia súdneho konania. Informuje o tom Denník N.

  --- Reklama ---

  Európska komisia zaslala 28. marca list vicepremiérovi zodpovednému za Plán obnovy Petrovi Kmecovi (Hlas-SD), v ktorom formulovala 15 okruhov podrobných otázok k téme zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a ďalšieho osudu špeciálnych prokurátorov. Komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy a odolnosti SR.

  Za problém pokladá komisia aj ďalšiu časť vládnej novely Trestného zákona, ktorá sa podľa listu týka „skrátených trestov a premlčacích lehôt v prípade mnohých trestných činov, na ktoré sa vzťahuje smernica o ochrane finančných záujmov, a prípadov korupcie na vysokej úrovni podľa vnútroštátneho práva“. V hre je, že Slovensko príde o 3,5 miliardy eur z plánu obnovy, pripomína denník. Úrad vicepremiéra zatiaľ na list neodpovedal, lehotu má do 19. apríla.

  EurokomisiaZdroj: Profimedia

  V tejto súvislosti nejde o prvý list Európskej komisie slovenskej vláde. Slovensko už poslalo do Bruselu tri odpovede, ktoré sú však podľa komisie nepostačujúce. Komisia žiada napríklad odpoveď na otázku, na ktoré oddelenia boli presunutí špeciálni prokurátori z rozpusteného Úradu špeciálnej prokuratúry. Pýta sa, „prečo prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry neboli presunutí na oddelenia, ktoré sa zaoberajú trestnými činmi v oblasti ochrany finančných záujmov a závažnými trestnými činmi vo všeobecnosti“.

  --- Reklama ---

  Chce vedieť, či boli špeciálni prokurátori aj prepustení a zaujíma ju tiež, aký bol počet prípadov týkajúcich sa finančných záujmov Európskej únie. Brusel tiež žiada odpoveď na otázku, aká je záruka, že prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry budú pokračovať v riešení svojich existujúcich prípadov až do skončenia súdneho konania. „Ak nie, prečo si špeciálni prokurátori nemôžu ponechať aj prípady, ktoré boli od 19. marca 2024 v prípravnom konaní?“ chce vedieť komisia.

  Európska komisia v liste vysvetľuje, prečo peniaze z plánu obnovy spája so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a nižšími trestami za korupciu. Slovensku pripomína, že v Pláne obnovy a odolnosti sa v tretej kapitole zaviazalo na kontrolu ochrany finančných záujmov Európskej únie. Jedným z konkrétnych bodov tohto záväzku je aj existencia špeciálnej prokuratúry ako špecializovaného orgánu zodpovedného za korupciu a rozsiahle podvody, ako aj za trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Únie.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Uniesol a znásilnil študentku v Bratislave, pred súd sa však nepostaví. Stíhanie únoscu zastavili

  Až 61,6 percenta ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu na premiéra Roberta Fica najviac prispelo správanie opozičných politikov.

  Čo podľa Slovákov prispelo k spáchaniu atentátu na Roberta Fica? Toto sú výsledky prieskumu

  Muž sa viezol v neuzamknutom aute, nabúral do druhého

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Včerajšia nehoda na D1 si vyžiadala život dvoch hasičov vo veku 27 a 43 rokov. Polícia začala vyšetrovanie, kto je vinní...

  Ak sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas 21,8 percenta voličov.

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD s tesným náskokom pred PS

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné