Viac

  Polepšia si Slováci? Vláda chce zvýšiť minimálnu mzdu na takmer 1 000 eur

  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravuje legislatívu, ktorá má upraviť mechanizmus výpočtu minimálnej mzdy. Mala by sa stanoviť automaticky ako 60 % priemernej mzdy. Podľa odhadov by tak minimálna mzda dosiahla v roku 2026 úroveň približne 920 eur a 970 eur v roku 2027. V piatok o tom informovala hovorkyňa rezortu práce Natália Jachym Holubová.

  --- Reklama ---

  „Od začiatku roka je výška minimálnej mzdy na úrovni 750 eur, ak by však platil nami navrhovaný automat, dosiahla by úroveň až 783 eur. Ak parlament schváli návrh zákona v tomto roku, podľa nových pravidiel vrátane vyjednávaní sa začne postupovať už v tom budúcom,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

  Nielen minimálna mzda, porastú aj príplatky

  Spolu s minimálnou mzdou majú rásť aj príplatky za prácu v noci, počas sviatkov a víkendov, keďže sú naviazané na minimálnu mzdu. Súčasťou pripravovaných zmien bude podľa Tomáša aj rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. To má prispieť k zlepšeniu pracovných podmienok pre zamestnancov.

  Rozširovanie kolektívnych zmlúv a ďalšie zmeny je potrebné do legislatívy zapracovať aj pre európsku smernicu, a to najneskôr na jeseň tohto roka. „Všetky navrhované opatrenia sú súčasťou programového vyhlásenia vlády. Budeme ich konzultovať so sociálnymi partnermi,“ dodal Tomáš.

  Slovensko, peniaze, euro, vláda, minimálna mzdaZdroj: Shutterstock
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva

  Svet zasiahol obrovský výpadok. Pocítilo to aj letisko v Košiciach

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie

  Finančná správa prijala historicky najvyšší počet podaných daňových priznaní