Viac

  Počet odsúdených mladistvých sa za posledných desať rokov znížil o polovicu

  Počet odsúdených mladistvých sa za posledných desať rokov znížil o polovicu. Pokles zaznamenal Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Sučanoch. Informovalo o tom Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.

  --- Reklama ---

  Štátny tajomník MS SR Michal Sedliak spresnil, že k tomuto poklesu dochádza za posledné roky najmä pre trestnú politiku štátu, a to pre rozšírenie možností alternatívnych trestov a opatrení pre mladistvých páchateľov.

  „Zaznamenávame ich častejšie využívanie v praxi, lebo trest odňatia slobody by mal byť krajným a posledným riešením, a to len v prípadoch, ak sa spácha mimoriadne závažná trestná činnosť. Napĺňajú sa tak aj medzinárodné dokumenty a dohody o ľudských právach, smernice, štandardy a odporúčania, ku ktorým sme viazaní,“ vysvetlil riaditeľ ústavu Michal Hrnčiar.

  Ako MS SR ďalej uviedlo, príčinami a najčastejšími faktormi páchania trestnej činnosti u mladistvých je genetická podmienenosť, znížené rozumové schopnosti, duševné poruchy či rôzne poruchy osobnosti. Tiež ide často o mladistvých s nízkym alebo neukončeným vzdelaním a s nízkym právnym povedomím. Úlohu zohráva aj rodinné zázemie, spoločenské okolie, spoločenským okolím či sociálne vylúčenie.

  --- Reklama ---
  Počet odsúdených mladistvých sa za posledných 10 rokov znížil o polovicu. Pokles zaznamenal Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Sučanoch.Zdroj: Shutterstock

  „Špeciálnu skupinu tvoria deti, ktoré rodinné prostredie vôbec nepoznali a boli vychovávané v kolektívnych inštitučných zariadeniach. Kriminalitu zapríčiňuje aj negatívny vplyv médií, televízie s vysokým stupňom prezentácie fiktívnej a reálnej brutality, ktorá vedie k otupovaniu citlivosti detí voči zločinu,“ priblížilo ministerstvo a dodalo, že mladiství odsúdení v porovnaní s dospelými majú špecifické potreby v súvislosti s vývinovými osobitosťami.

  „Personál musí byť erudovaný najmä v oblasti zaistenia práv, starostlivosti a ochrany mladistvých. U tejto skupiny odsúdených je potrebné dbať na ich zvýšené potreby a požiadavky v rámci vzdelávania, voľnočasových aktivít, režimových činností, individuálnych a skupinových foriem zaobchádzania,“ vysvetlil Hrnčiar, podľa ktorého je pri práci s nimi nutné prihliadať na špecifiká ich veku či komunikačné zručnosti. Ako doplnil, je potrebné im zadávať jasné hranice a korigovať ich správanie viac ako u dospelých.

  „Snažíme sa u nich budovať spoločensky prijateľné formy správania a riešenia záťažových situácií, budovať adekvátny hodnotový systém, zvyšovať ich morálne a právne povedomie, podporovať ich v zmysluplnom trávení voľného času, viesť k udržiavaniu funkčných vzťahov a motivovať ich k dokončeniu vzdelania,“ vymenoval riaditeľ ústavu.

  Ministerstvo spresnilo, že kriminalita sa netýka iba sociálne slabších, pretože niekedy aj v ekonomicky silných rodinách absentuje prítomnosť rodičov v domácnosti, a to pre pracovné vyťaženie. Vtedy sú pre dieťa málo časovo a citovo dostupní. „Dôsledkom toho je nadmerne benevolentná výchova bez dostatočnej výchovnej korekcie, čo vedie k tomu, že dieťa má nedostatok sebadisciplíny, nemá jasne stanovené hranice, prekračuje spoločenské normy bez adekvátnej spätnej väzby,“ uzavrel rezort spravodlivosti.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí