Viac

  Po vylúčení Smeru zo Strany európskych socialistov volá už aj portugalský premiér

  Vylúčenie Smeru zo Strany európskych socialistov (angl. Party of European Socialists – PES) žiada už aj portugalský premiér António Costa, ktorý je predsedom portugalskej Socialistickej strany.

  --- Reklama ---

  Červená čiara

  Zdôraznil, že spolupráca s krajnou pravicou je pre socialistov červenou čiarou. Ak jeho strana nemôže zvažovať dohodu s krajne pravicovou stranou Chega, ani šéf Smeru Robert Fico by podľa neho nemal zvažovať koalíciu so Slovenskou národnou stranou (SNS).

  „Ak uzatvorí dohodu s krajnou pravicou, nech odíde,“ vyhlásil Costa. Zdôraznil, že nemôžu byť súčasťou tej istej politickej rodiny so socialistickými stranami, ktoré by mohli vychádzať s absolútne nekompatibilnými politickými stranami. Informuje o tom paneurópska spravodajská webová stránka špecializovaná na politiky Európskej únie Euractiv.

  Vylúčenie Smeru zo Strany európskych socialistovZdroj: Profimedia

  V rozhovore s novinármi na záver neformálneho európskeho summitu, ktorý sa konal v španielskom meste Granada, Costa potvrdil list, ktorý vo štvrtok doručili predsedovi Strany európskych socialistov Stefanovi Löfvenovi. V liste ho viacerí členovia európskych socialistických strán žiadajú vyvodiť dôsledky, ak vstúpi do koalície so stranou SNS.

  --- Reklama ---

  Strane európskych socialistov robí vrásky aj protiukrajinská rétorika Smeru. Predseda strany Stefan Löfven začiatkom októbra pre švédsku tlač povedal, že je „zvláštny pocit“ mať za straníckeho kolegu Roberta Fica, ktorý prisľúbil ukončenie vojenskej pomoci Ukrajine.

  „Strana európskych socialistov podporuje Ukrajinu a očakávame, že naše členské štáty budú Ukrajinu podporovať aj naďalej,“ povedal Löfven. Zdôraznil, že ak bude Fico v doterajšej rétorike pokračovať, začne formálny proces vylúčenia Smeru zo Strany európskych socialistov. Smer mal už v roku 2006 pozastavené členstvo za to, že vstúpil do vládnej koalície so stranou SNS. Neskôr mu hrozilo pozastavenie členstva aj v roku 2015 pre Ficovu protimigračnú rétoriku.

  Smer môže stratiť spojencov

  Podpredseda europarlamentnej frakcie Socialistov a Demokratov Pedro Marques 3. októbra na tlačovej konferencii povedal, že aj jeho skupina v Európskom parlamente bude v otázke členstva nasledovať Stranu európskych socialistov. „Sme znepokojení rétorikou Roberta Fica. Ak bude táto rétorika pokračovať a zmení sa na činy, môže sa začať proces sankcií a je možné aj vylúčenie,“ uviedol.

  Vylúčenie z frakcie by malo za dôsledok stratu politického vplyvu europoslankýň za Smer Moniky Beňovej a Kataríny Roth Neveďalovej. Nie je jasné, ako by sa strana vysporiadala s Robertom Hajšelom. Hajšela zvolili na kandidátke Smeru, ale nie je jeho členom, píše Euractiv.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nová nemocnica v Bratislave

  Dolinková: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým obetí

  Záujem o letné zájazdy rastie. Treba si však dávať pozor na podvodníkov a preveriť cestovku

  Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká

  Koľko stojí Slovákov letná dovolenka? Niektorí minú aj tisíce eur, viac ako tretina nikam nepôjde

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov