Viac

  Pellegrini: Slovensko finančne podporí Ukrajinu

  Hlavnými témami summitu NATO vo Washingtone sú posilňovanie kolektívnej obrany, Ukrajina a rozvoj spolupráce s partnermi Aliancie, uviedol v utorok prezident SR Peter Pellegrini. Slovensko sa podľa neho pridá k novej finančnej pomoci NATO pre Ukrajinu a Pellegrini vo Washingtone absolvuje aj stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, informuje TASR.

  --- Reklama ---

  „Môj cieľ, s ktorým sa zúčastním na všetkých rokovaniach, je jasný – hovoriť o stabilite, mieri a prezentovať Slovensko ako silnú, stabilnú a demokratickú krajinu,“ napísal prezident.

  Pellegrini vo videu zverejnenom na sociálnej sieti za najdôležitejšiu otázku summitu z pohľadu SR aj iných krajín označil článok o budúcom členstve Ukrajiny v NATO. „Tam sa veľmi, veľmi precízne hľadá tá formulácia, alebo tie slová, tak aby od vilniuského summitu došlo k nejakému posunu,“ povedal. Lídri členských krajín NATO vlani v júli na summite vo Vilniuse potvrdili prísľub, že Ukrajina sa v budúcnosti stane členom tejto aliancie.

  Slovenský prezident Peter Pellegrini uviedol, že Slovensko prispeje do balíka finančnej pomoci pre Ukrajinu.Zdroj: TASR

  SR podľa Pellegriniho súhlasí, aby do textu bolo doplnené, že rozhodnutie každej krajiny, ktorá má právo rozhodovať sa o svojej budúcnosti a požiadať o členstvo v hocijakej organizácii, je vždy závislé od rozhodnutia členských krajín danej organizácie. Vyjadril presvedčenie, že sa to pri rokovaní o finálnej verzii textu podarí udržať.

  --- Reklama ---

  Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň potvrdil, že NATO v roku 2025 poskytne Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 40 miliárd eur. Slovensko sa podľa Pellegriniho zúčastní na vytvorení tohto nového finančného balíka a bude doňho prispievať svojou čiastkou. Spresnil, že do tejto čiastky sa môžu započítať rôzne aktivity, ktoré SR pre Ukrajinu už vykonalo alebo vykonáva.

  V oblasti mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou je podľa Pellegriniho potrebná aj účasť ruskej strany. Pripomenul iniciatívy ako mierový summit vo Švajčiarsku či ďalšie plánované podujatia. „Myslím si, že ďalšie stretnutie bez účasti predstaviteľov Ruskej federácie – to je už jedno, na akej vysokej diplomatickej úrovni – je odsúdené na zánik,“ povedal.

  Pellegrini má počas summitu absolvovať aj bilaterálne rokovanie s ukrajinským prezidentom. Podľa vlastných slov by ho zaujímal Zelenského reálny pohľad na to, ako sa bude situácia na fronte v najbližších týždňoch a mesiacoch vyvíjať a ako v skutočnosti prebieha dodávanie pomoci. „Budeme ale hovoriť aj o tom, aké sú vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou, ako Slovensko pomáha zabezpečovať energeticky samotnú Ukrajinu,“ povedal.

  Prezident tiež informoval, že absolvoval stretnutie so Slovákmi žijúcimi v USA a ďalšími osobami, ktoré sa podľa jeho slov označujú za priateľov Slovenska. „Stali sa našimi ambasádormi alebo našimi honorárnymi konzulmi a robia naozaj v rôznych štátoch Spojených štátov pre Slovensko veľmi veľa,“ povedal pre médiá. Medzi týmito ľuďmi boli študenti, ktorí sa chcú vrátiť do SR pracovať, či ľudia, ktorí v USA vedú československé múzeum, i vedeckí pracovníci.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum