Viac

  Pápež otvoril stretnutie o budúcnosti rímskokatolíckej cirkvi

  Pápež František v stredu otvoril stretnutie o budúcnosti rímskokatolíckej cirkvi. Tú podľa neho treba opraviť, aby sa stala miestom vítania „každého, každého, každého“. Nie strnulou barikádou rozštiepenou strachom a ideológiou.

  --- Reklama ---

  František predsedal bohoslužbe na vatikánskom Námestí svätého Petra, ktorá formálne otvorila synodu. V jeho homílii uznal ideologické rozdiely, ktoré sú v cirkvi. Zároveň vyzval veriacich, aby ich odložili a namiesto toho počúvali Ducha Svätého. Pripomenul, že jeho menovec svätý František z Assisi, ktorého sviatok sa slávi v stredu, tiež počas svojho života čelil rozporom a napätiu a odpovedal modlitbou, láskou, pokorou a jednotou, keď mu bolo povedané: „Choď a postav moju cirkev.“

  „Urobme to isté! A ak má Boží svätý ľud so svojimi pastiermi z celého sveta očakávania, nádeje a dokonca aj obavy zo synody, ktorú začíname, pamätajme aj na to, že nejde o politické zhromaždenie, ale o zvolanie v duchu; nie polarizovaný parlament, ale miesto milosti a spoločenstva,“ vyjadril sa pápež.

  budúcnosti rímskokatolíckej cirkviZdroj: TASR

  Agentúra AP poukazuje na to, že zriedkavo v poslednom čase vatikánske zhromaždenie vyvolalo toľko nádeje, humbugu a strachu ako toto trojtýždňové stretnutie za zatvorenými dverami. Synoda je prvým zasadnutím v dvojročnom procese. Napriek tomu však predstavuje ostrú bojovú líniu v neustálom rozdelení cirkvi medzi ľavicou a pravicou. Je to tiež rozhodujúci moment pre Františka a jeho reformný program, ktorý rozhodne o budúcnosti rímskokatolíckej cirkvi. Po prvý raz na synode môžu popri biskupoch hlasovať aj ženy a laici.

  --- Reklama ---

  Na programe sú výzvy na konkrétne kroky na povýšenie väčšieho počtu žien na rozhodovacie úlohy v cirkvi, vrátane diakoniek, či na to, aby bežní katolícki veriaci mali väčšie slovo v správe cirkvi. Zvažujú sa aj spôsoby, ako začleniť katolíkov z LGBTQ+ komunity. Takisto sa hovorí o nových opatreniach týkajúcich sa zodpovednosti, ktoré by kontrolovali, ako biskupi vykonávajú svoju právomoc.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Celkovo 994 antisemitských incidentov zaznamenali v Nemecku v prvom mesiaci vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

  Nemecko zažilo od 7. októbra takmer 1000 antisemitských incidentov

  Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra hackerskej skupiny operujúcej z Ukrajiny. Gang pracoval s ransomvérom.

  Policajti z viacerých krajín na Ukrajine zadržali lídra hackerskej skupiny

  Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených.

  Nepriaznivé počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať mŕtvych

  Súd v Pekingu v pondelok otvoril nové pojednávanie v prípade odškodného pre rodiny pasažierov zmiznutého letu MH370.

  Príbuzní pasažierov zmiznutého letu Malaysia Airlines žiadajú nové vyšetrovanie

  Straty ruskej armády na Ukrajine sú obrovské

  Rusko na Ukrajine za posledných 6 týždňov stratilo najviac vojakov od začiatku invázie

  V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku.

  V Česku prebieha rozsiahly štrajk učiteľov

  Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

  Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka

  Izrael zabil na Západnom brehu Jordánu najmenej osem ľudí, tvrdia Palestínčania