Viac

  Nobelovu cenu za chémiu získali traja vedci za objav v oblasti nanotechnológií

  Nobelovu cenu za chémiu za rok 2023 udelili v stredu americkým chemikom Moungimu Bawendimu a Louisovi Brusovi a rusko-americkému vedcovi Alexejovi Ekimovi za objav a syntézu kvantových bodiek (quantum dots). TASR o tom informuje podľa oznámenia švédskej Kráľovskej akadémie vied.

  --- Reklama ---

  Výskum kvantových bodiek

  Kvantové bodky sú drobné častice z polovodičového materiálu. Používajú sa pre svoje vlastnosti súvisiace s absorbovaním a uvoľňovaním svetla, čo umožňuje vznik veľmi jasných farieb. Kvantové bodky sa preto používajú napríklad v LED displejoch, ale aj pri lekárskych zákrokoch na navádzanie chirurgov pri odstraňovaní nádorového tkaniva, uvádzajú agentúry DPA a AP.

  „Tieto drobné častice majú jedinečné vlastnosti a svoje svetlo teraz vyžarujú z televíznych obrazoviek a LED lámp. Katalyzujú chemické reakcie a ich svetlo môže chirurgom osvetliť nádorové tkanivo,“ uviedla akadémia.

  Moungi Bawendi je americký chemik francúzsko-tuniského pôvodu, ktorý pôsobí na Massachusettskej technickej univerzite. Louis Brus je emeritným profesorom na Kolumbijskej univerzite a Ekimov pracuje v spoločnosti Nanocrystals Technology Inc.

  --- Reklama ---
  Nobelovu cenu za chémiu

  Mená víťazov unikli

  Svetové médiá v stredu upozornili na to, že mená laureátov Nobelovej ceny za chémiu unikli predčasne. Švédska akadémia totiž v stredu niekoľko hodín pred oficiálnym oznámením poslala švédskym médiám e-mail s tlačovým vyhlásením, v ktorom uviedla mená laureátov.

  Podľa predsedu Nobelovej komisie pre chémiu Johana Aqvista však išlo o chybu švédskej Kráľovskej akadémie vied, pretože o laureátoch nebolo v danom čase ešte rozhodnuté, píše agentúra Reuters. Nositeľov totiž oznamujú len niekoľko minút po stretnutí komisie, ktorá o nich rozhodne.

  Čakajú nás ešte dve kategórie

  Minulý rok získali Nobelovu cenu za chémiu americkí chemici Carolyn Bertozziová a Karl Barry Sharpless a dánsky chemik Morten Meldal za výskum v oblasti spájania molekúl a bioortogonálnej chémie.

  Odovzdávanie tohtoročných Nobelových cien sa začalo v pondelok v kategórii za fyziológiu a medicínu. V utorok oznámili mená laureátov Nobelovej ceny za fyziku.

  Vo štvrtok udelia Nobelovu cenu za literatúru a nositeľa Nobelovej ceny mieru oznámia v piatok. Túto cenu ako jedinú odovzdávajú v nórskej metropole Oslo, nie v Štokholme.

  Nobelova cena nesie meno švédskeho vedca a podnikateľa Alfreda Nobela (1833-96). Laureáti si ceny slávnostne prevezmú 10. decembra, v deň výročia Nobelovej smrti. Okrem pamätnej medaily a diplomu získajú aj finančnú odmenu 11 miliónov švédskych korún (viac než 923.800 eur) z výnosu Nobelovho majetku.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby.

  Polícia zadržala podozrivého muža, bezpečnostné opatrenia zostávajú