Pápež František v stredu otvoril stretnutie o budúcnosti rímskokatolíckej cirkvi. Tú podľa neho treba opraviť, aby sa stala miestom vítania „každého, každého, každého“. Nie strnulou barikádou rozštiepenou strachom a ideológiou.
František predsedal bohoslužbe na vatikánskom Námestí svätého Petra, ktorá formálne otvorila synodu. V jeho homílii uznal ideologické rozdiely, ktoré sú v cirkvi. Zároveň vyzval veriacich, aby ich odložili a namiesto toho počúvali Ducha Svätého. Pripomenul, že jeho menovec svätý František z Assisi, ktorého sviatok sa slávi v stredu, tiež počas svojho života čelil rozporom a napätiu a odpovedal modlitbou, láskou, pokorou a jednotou, keď mu bolo povedané: „Choď a postav moju cirkev.“
„Urobme to isté! A ak má Boží svätý ľud so svojimi pastiermi z celého sveta očakávania, nádeje a dokonca aj obavy zo synody, ktorú začíname, pamätajme aj na to, že nejde o politické zhromaždenie, ale o zvolanie v duchu; nie polarizovaný parlament, ale miesto milosti a spoločenstva,“ vyjadril sa pápež.
Agentúra AP poukazuje na to, že zriedkavo v poslednom čase vatikánske zhromaždenie vyvolalo toľko nádeje, humbugu a strachu ako toto trojtýždňové stretnutie za zatvorenými dverami. Synoda je prvým zasadnutím v dvojročnom procese. Napriek tomu však predstavuje ostrú bojovú líniu v neustálom rozdelení cirkvi medzi ľavicou a pravicou. Je to tiež rozhodujúci moment pre Františka a jeho reformný program, ktorý rozhodne o budúcnosti rímskokatolíckej cirkvi. Po prvý raz na synode môžu popri biskupoch hlasovať aj ženy a laici.
Na programe sú výzvy na konkrétne kroky na povýšenie väčšieho počtu žien na rozhodovacie úlohy v cirkvi, vrátane diakoniek, či na to, aby bežní katolícki veriaci mali väčšie slovo v správe cirkvi. Zvažujú sa aj spôsoby, ako začleniť katolíkov z LGBTQ+ komunity. Takisto sa hovorí o nových opatreniach týkajúcich sa zodpovednosti, ktoré by kontrolovali, ako biskupi vykonávajú svoju právomoc.