Viac

    Ako pripravovať a skladovať potraviny v lete? Odborníčka radí, toto treba vedieť

    Pri príprave a skladovaní potravín treba byť opatrný. Pozor si treba dávať najmä v letnom období, ktoré sa spája s vyššími teplotami či cestovaním. Upozornila na to zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na hygienu výživy a bezpečnosť potravín Katarína Kromerová. Poukázala pri tom na zásady prevencie, ktoré spracovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

    --- Reklama ---

    Jednou z nich je udržiavanie čistoty. Odborníčka pripomenula dôležitosť čistenia plôch a zariadení používaných na prípravu jedál aj umývania rúk. Poukázala pritom na mikroorganizmy, ktoré sa môžu prenášať rukami, ale môžu byť aj na utierkach či náradí. „Aj ten najmenší kontakt ich môže preniesť do jedla a vyvolať choroby spôsobené jedlom,“ poznamenala.

    Apelovala tiež na oddeľovanie surových potravín a uvarených pokrmov. „Surové potraviny, predovšetkým mäso, hydina a ryby, ako aj ich šťavy, môžu obsahovať nebezpečné mikroorganizmy, ktoré sa môžu prenášať na ostatné potraviny počas prípravy jedál a skladovania,“ vysvetlila. V lete neodporúča skladovať jedlá príliš dlhý čas, dokonca ani v chladničke.

    Pri príprave a skladovaní potravín treba byť opatrný. Pozor si treba dávať v lete, ktoré sa spája s vyššími teplotami či cestovaním.

    Ľudia by podľa slov Kromerovej mali byť dôkladní aj pri ohrievaní a varení pokrmov. „Správna tepelná úprava zabíja takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy. Štúdie preukázali, že varenie potravín pri teplote 70 stupňov Celzia môže pomôcť zaistiť ich bezpečnosť pre konzumáciu,“ dodala. Pokrmy treba podľa nej uchovávať buď v teplom stave (okolo 60 stupňov Celzia), alebo v chlade (pod päť stupňov Celzia). „Chybou je uloženie väčšieho množstva potravín, ktoré sú ešte teplé, do chladničky. Môžu sa tak pomnožiť mikroorganizmy,“ skonštatovala. Odporučila, aby ľudia pri cestovaní uprednostnili potraviny, ktoré si nevyžadujú chladenie, prípadne ich počas cesty uskladnili v prenosnej chladničke.

    --- Reklama ---

    Odborníčka zdôraznila aj potrebu používania zdravotne bezpečnej vody a surovín. „Nekonzumujte potraviny s narušeným obalom, zmeneným vzhľadom, farbou, chuťou alebo po uplynutí dátumu spotreby,“ apelovala. Ľudia by si mali podľa nej vyberať čerstvé a zdravé potraviny. Pripomenula tiež dôležitosť umývania ovocia a zeleniny pitnou vodou. „Kupujte len také množstvo a druhy potravín, ktoré ste schopní skonzumovať do vyznačeného dátumu spotreby a pre ktoré máte zaistené podmienky skladovania podľa pokynov výrobcu na obale,“ uzavrela.

    Zdroj :
    TASR

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Finančná správa vyzbierala vyše 90-tisíc eur v pokutách od nepoctivých podnikateľov

    Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

    Na Letisku v Bratislave evakuujú ľudí. Niekto tam nahlásil bombu

    Vybrané diaľničné obchvaty miest budú na Slovensku od štvrtka zadarmo

    Na Kysuciach sa zrazil vlak s osobným autom, vodička utrpela zranenia

    Podľa najnovších údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa ku koncu júna 2023 nachádzalo v krajine 2 158 verejných nabíjacích bodov.

    Na Slovensku pribúdajú nabíjačky pre elektromobily. Už je ich vyše 2000

    Polícia zadržala na hranici cudzinca, ktorý mal falošné doklady

    Doručovacia služba Packeta, súčasť medzinárodného holdingu Packeta Group, zaznamenala v uplynulom roku pozoruhodný rast.

    Packeta pripravuje novinku. Mení sa zásadná vec, zásielku si vyzdvihneš jednoduchšie

    Ľudí s arachnofóbiou táto správa nepoteší. Zoológovia objavili tri nové druhy pavúkov