Viac

Obrovské prekvapenie. Slovenskí futbalisti zdolali tretí najlepší tím na svete

Slovenská futbalová reprezentácia sa vo svojom úvodnom vystúpení na tohtoročných majstrovstvách Európy v Nemecku postarala o prvotriednu senzáciu. Zverenci talianskeho trénera Francesca Calzonu totiž v súboji základnej E-skupiny zdolali favorizovaný výber Belgicka 1:0, o všetkom rozhodol už v 7. minúte Ivan Schranz.

--- Reklama ---

V prvom vzájomnom súťažnom zápase pomohol výberu SR dvakrát systém VAR po presných zásahoch topkanoniera Romelua Lukakua. Viacero kvalitných zákrokov tiež previedol brankár Martin Dúbravka.

V ére samostatnosti slovenskí futbalisti pred pondelkom vyzvali Belgičanov trikrát v prípravných dueloch a v nich ani raz nezvíťazili, keď dosiahli dve remízy a raz prehrali. Predtým naposledy si obaja súperi zmerali sily ešte vo februári 2013. Zo Slovákov na ihrisku v pondelkovom zápase vtedy hral iba skúsený Juraj Kucka.

Slovenská futbalová reprezentácia sa vo svojom úvodnom vystúpení na tohtoročných majstrovstvách Európy v Nemecku postarala o senzáciu.Zdroj: TASR

Najbližší duel odohrajú Slováci v piatok 21. júna o 15.00 h proti Ukrajincom, ktorí v pondelok podľahli Rumunom 0:3. Hrať sa bude v Düsseldorfe.

Prvú vážnu príležitosť v stretnutí mal už v úvode tretej minúty Romelu Lukaku, no s jeho pokusom si poradil brankár Martin Dúbravka. „Zahrmelo“ tak na opačnej strane. Po nepresnej rozohrávke sa lopta dostala v pokutovom území k Jurajovi Kuckovi, jeho strelu gólman Koen Casteels vyrazil iba k Ivanovi Schranzovi a ten popri belgickom brankárovi otvoril skóre.

V 21. minúte pálil spoza pokutového územia Leandro Trossard, jeho strela však mierila nad. Druhý slovenský presný zásah mal na kopačke Lukáš Haraslín, no v 40. minúte jeho volej vyrazil Casteels. Vzápätí sa na druhej strane dostával do šance Lukaku, no loptu si nespracoval ideálne a skóre sa nemenilo.

Po zmene strán hrali belgickí futbalisti aktívnejšie ako v prvej štyridsaťpäťminútovke, v 55. minúte musel Dúbravka zasahovať pri ďalšej strele Lukakua a bol z toho rohový kop. Po jeho rozohratí sa lopta dostala k Amadouovi Onanovi, ktorý ju hlavou naservíroval Lukakuovi a ten ju poslal za Dúbravku. Skóre sa však nemenilo, keďže súperov útočník stál v postavení mimo hry, čo potvrdil systém videoasistenta rozhodcu (VAR).

O chvíľu neskôr Lukaku vysunul Trossarda a opäť musel zasahovať Dúbravka. Lukaku potom rozvlnil sieť slovenskej bránky iba z bočnej strany, vzápätí delovku striedajúceho Johana Bakayoka zneškodnil tesne pred bránkovou čiarou Dávid Hancko.

Zdroj: TASR

Séria striedaní potom trochu otupila ofenzívnu smršť Belgičanov, v 86. minúte však aktívny Lukaku delovkou z desiatich metrov skóroval po prihrávke z ľavej strany. Aj v tomto prípade však Slovákom pomohol systém VAR, ktorý odhalil hru rukou Loisa Opendu, ktorý prihrával Lukakuovi. V zostávajúcom priebehu sa už skóre nezmenilo a vo Frankfurte nad Mohanom vypukla nefalšovaná radosť slovenských fanúšikov.