Viac

  Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo o šesť priečok

  Slovensko je podľa aktuálnej Svetovej ročenky konkurencieschopnosti (IMD World Competitiveness Booklet) na 59. mieste zo 67. hodnotených krajín. Medziročne sa prepadlo o šesť priečok. Informoval o tom predseda Inštitútu slobody a podnikania Ján Oravec. Prvé tri miesta v ročenke, ktorú vydáva švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (Institute for Management Development) obsadili Singapur, Švajčiarsko a Dánsko.

  --- Reklama ---

  Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 164 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach – ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra, pričom každá z týchto oblastí má päť subfaktorov.

  „Slovensko medziročne pokleslo najmä v oblasti efektívnosti vlády, kde možno vidieť prepad vo všetkých piatich subfaktoroch. Napríklad v subfaktore inštitucionálneho rámca krajina prepadla zo 40. miesta na 55. miesto. V oblasti ekonomického rozvoja krajina zastáva, rovnako ako minulý rok, 56. priečku, avšak napríklad v subfaktore medzinárodných financií sa krajina prepadla zo 63. až na 66. miesto, a teda v tomto subfaktore zastáva predposlednú priečku spomedzi všetkých krajín,“ priblížil Oravec. Slovensku patrí posledná, 67. priečka v subfaktore postoja a hodnôt v oblasti efektívnosti podnikov.

  Zlepšenie Slovensko naopak zaznamenalo napríklad v oblasti ekonomickej výkonnosti vlády, konkrétne v subfaktore domáceho hospodárstva (zlepšenie o päť priečok) či medzinárodného obchodu, kde si krajina polepšila o dve priečky a postúpila na celkové 36. miesto. Slovensko nemá ani jeden subfaktor, v rámci ktorého by sa umiestnilo v prvej dvadsiatke. Naopak až v prípade siedmich subfaktorov je Slovensko v najhoršej desiatke.

  --- Reklama ---
  Slovensko je podľa aktuálnej Svetovej ročenky konkurencieschopnosti na 59. mieste zo 67. hodnotených krajín.Zdroj: Shutterstock

  V porovnaní s najbližšími susedmi Slovensko zaostáva v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou na 29. mieste, ktorá je zároveň najúspešnejšou krajinou regiónu Vyšehradskej štvorky (V4), aj keď v tomto roku zhoršila umiestnenie z minulého roku až o jedenásť pozícií. Slovensko sa taktiež umiestnilo za Poľskom, ktoré si oproti roku 2023 polepšilo o dve priečky a v rebríčku zastáva 41. miesto. Maďarsko ako posledná krajina v rámci V4 zastáva 54. priečku a medziročne pokleslo o osem priečok, zatiaľ čo rovnako ako ostatné krajiny V4 zostáva pred Slovenskou republikou. „Treba pripomenúť, že Slovensko patrilo v rokoch 2007 – 2009 medzi vysoko konkurenčné krajiny (30. miesto), čo sa nám za ostatné roky nepodarilo udržať,“ dodal Oravec.

  Dve tretiny výsledkov rebríčka konkurencieschopnosti predstavujú „tvrdé“, objektívne údaje, ako sú napríklad štatistiky o každej krajine, a sú pre potreby indexu získané zo správ medzinárodných organizácií. Zvyšnú tretinu údajov dopĺňajú odpovede z prieskumu, ktorý bol realizovaný v 1. – 2. štvrťroku 2024. Tieto subjektívne hodnotenia boli získané na základe prieskumu u viac než 6600 top manažérov zo všetkých 67 krajín, pričom zo Slovenska sa prieskumu zúčastnilo takmer sedemdesiat riaditeľov a vedúcich pracovníkov súkromných podnikov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum