Viac

  Nobelovu cenu za mier získala iránska aktivistka Narges Mohammadíová

  Nobelova cena za mier za rok 2023 patrí iránskej ľudskoprávnej aktivistke Narges Mohammadiovej. Ocenili ju za boj proti utláčaniu žien v Iráne a úsilie v oblasti podpory ľudských práv a slobôd. Oznámil to v piatok nórsky Nobelov výbor.

  --- Reklama ---

  Bojovníčka za ľudské práva

  „Bojuje za ženy voči systematickej diskriminácii a utláčaniu,“ uviedla predsedníčka výboru Berit Reiss-Andersenová. Pripomenula, že Mohammadíová bola 13-krát zatknutá a päťkrát odsúdená celkovo na 31 rokov väzenia a 154 rán bičom.

  Ocenená aktivistka otvorene vystupovala proti trestu smrti v Iráne či povinnému noseniu hidžábu. Vo svojom úsilí pokračuje aj vo väzení, pripomína agentúra AFP.

  V novembri 2021 ju zatkli a odvtedy ju väznia v Teheráne, odkiaľ sa vlani na jeseň vyjadrovala k protestom v Iráne. Prepukli po smrti mladej Kurdky Mashy Amíníovej v policajnej väzbe.

  --- Reklama ---
  Nobelova cena za mierZdroj: TASR

  Medzi 391 kandidátmi na ocenenie v tomto roku bolo 259 jednotlivcov a 92 organizácii. Vlani Nobelov výbor ocenil bieloruského aktivistu v oblasti ľudských práv Alesa Biaľackého, ruskú ľudskoprávnu organizáciu Memorial a ukrajinskú ľudskoprávnu organizáciu Centrum pre občianske slobody (CCL).

  Cenu za mier udeľuje nórsky Nobelov výbor od roku 1901 a ako jedinú ju odovzdávajú v Osle.

  Vyhlasovanie tohtoročných Nobelových cien sa začalo v pondelok v kategórii za fyziológiu a medicínu, v utorok za fyziku, v stredu za chémiu a vo štvrtok za literatúru.

  Prestížna cena

  Nobelova cena nesie meno švédskeho vynálezcu a podnikateľa Alfreda Nobela (1833-96). V poslednej vôli poveril Švédsku akadémiu vied udeľovaním cien za mimoriadne výkony vo fyzike a chémii, Švédsku akadémiu písomníctva cenou za literatúru, Cenu za fyziológiu alebo medicínu určuje Karolínsky inštitút v Štokholme a cenu za mier nórsky parlament. V tom čase tvorili Švédsko a Nórsko personálnu úniu a nórsky parlament sa usiloval o samostatnosť. Švédi preto obviňovali Nobela z nedostatku vlastenectva.

  Laureáti si ceny slávnostne prevezmú 10. decembra, v deň výročia jeho smrti. Okrem pamätnej medaile a diplomu získajú aj finančnú odmenu 11 miliónov švédskych korún (viac než 923.800 eur) z výnosu Nobelovho majetku.

  V pondelok 9. októbra oznámia nositeľov ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Často sa neprávom nazýva Nobelova cena za ekonómiu, nie je však súčasťou dedičstva Alfreda Nobela a vznikla v roku 1969. Udeľovanie sa uskutočňuje v Štokholme a je spojená s odmenou 10 miliónov švédskych korún (vyše 862.000 eur).

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD