Viac

  Niekoľko tisíc ľudí protestovalo na Václavskom námestí v Prahe. Žiadali demisiu českej vlády

  Niekoľko tisíc ľudí protestovalo v sobotu na Václavskom námestí v Prahe proti českej vláde. Podľa organizátorov z mimoparlamentnej strany PRO a spolku Česko proti chudobe stráca kabinet premiéra Petra Fialu dôveru občanov a tým aj mandát vládnuť. Na námestí sa zišli s vlajkami ČR, Ukrajiny a NATO aj odporcovia zhromaždenia. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24, píše TASR.

  --- Reklama ---

  Účastníci protestu kričali heslá ako „Demisiu“ alebo „My chceme mier“. Predseda strany PRO Jindřich Rajchl z pódia vyhlásil, že súčasná vláda ČR je „asociálna, protičeská“ a mala by okamžite podať demisiu. Kritizoval tiež českého prezidenta Petra Pavla ako „hanbu krajiny“.

  „Nebudeme sa poklonkovať Bruselu a Washingtonu,“ povedal Rajchl, ktorý odmietol prijatie spoločnej európskej meny, klimatickú politiku EÚ, systém emisných povoleniek či chystaný zákaz spaľovacích motorov.

  Zdroj: TASR - Radoslav Gálus

  Podľa Českej televízie sa na pražskom námestí objavilo aj niekoľko slovenských vlajok. Rajchl tvrdí, že česká vláda poškodila vzťahy so Slovenskom, preto s účastníkmi protestu napísal otvorený list slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, ktorí mohli účastníci podpísať. Demonštrantom prečítali aj krátky pozdrav od exprezidenta Miloša Zemana.

  --- Reklama ---

  Sobotňajšia akcia nadviazala na ti vlaňajšie protesty tých istých organizátorov. Po jednej z demonštrácií sa časť účastníkov pokúsila sňať z Národného múzea ukrajinskú vlajku. Rajchl tento týždeň na sociálnej sieti účastníkov žiadal, aby na vlajky Ukrajiny neútočili. Odmietol tiež, že ide o proruskú demonštráciu.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Táto základná potravina na Slovensku zlacnela. U susedov je však cena stále lepšia

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov

  V Kórei sa konajú parlamentné voľby. Vnímané sú ako test popularity prezidenta