Viac

    Najdlhšie treba pracovať na byt v Bratislave. Na dvojizbák je potrebných desať ročných platov

    Najdlhšie treba pracovať na byt v Bratislave, na dvojizbák treba desať ročných platov. Vyplýva to z aktuálnej správy investičnej platformy Portu. Podľa nej nižšie ceny nehnuteľností a vyššie priemerné mzdy čiastočne zlepšili dostupnosť bývania. Stále však treba počítať s tým, že šetrenie môže trvať dlhé roky. „Najjednoduchšie sa odkladá deťom, keďže tie môžu ťažiť z dlhého investičného horizontu,“ uvádza spoločnosť.

    --- Reklama ---

    Zarobiť si na nový byt je najväčšou výzvou v Bratislave a jej okolí – a to aj napriek tomu, že hlavné mesto ponúka najvyššie mzdy. „Vysoké ceny nehnuteľností totiž spôsobujú, že práve tu treba na priemerný byt robiť najdlhšie – v prípade dvojizbáku s rozlohou 55 metrov štvorcových až 9,6 roka,“ konštatuje spoločnosť. Pri trojizbovom byte s výmerou 76 metrov štvorcových by bolo potrebné odpracovať v priemere 13,3 roka. V krajoch, kde sú platy výrazne nižšie než v Bratislave, je situácia lepšia.

    „Hoci nominálne mzdy rastú a nehnuteľnosti v ostatnom období zlacňujú, čo potvrdil aj Štatistickým úradom zverejnený pokles cien bývania medziročne o 2,8 percenta, pre mnohých ľudí nie je reálne na nový byt našetriť za krátky čas. A to ani v prípade, ak si naň plánujú zobrať úver,“ priblížil analytik investičnej platformy Portu Marek Malina. Podľa neho treba totiž počítať s tým, že pri hypotéke by stále mali mať k dispozícii minimálne 20 percent kúpnej ceny.

    Zdroj: TASR - Pavol Zachar

    Najdrahšie nehnuteľnosti sú podľa spoločnosti v Bratislavskom kraji s cenou 3 087 eur za meter štvorcový, kým hrubá mzda predstavuje 1 897 eur mesačne. „Za rok priemerná cena jedného štvorcového metra klesla pomaly o stovku a priemerné platy stúpli v tomto kraji o takmer dvesto eur,“ konštatuje spoločnosť s tým, že aj tak treba v priemere na trojizbák odrobiť vyše 13 rokov. Najmenej, vyše osem rokov, je to Trenčianskom kraji, podobne sú na tom aj Nitriansky a Banskobystrický kraj.

    --- Reklama ---

    „K zaujímavému fenoménu došlo v Trnavskom a Žilinskom kraji. Tu sa priemerné ceny nehnuteľností a mzdy pohli tak, že v oboch treba na štandardný byt pracovať prakticky rovnako dlho, rozdiel je iba pol dňa,“ dodáva Marek Malina s tým, že nízka dostupnosť bývania spôsobuje problémy najmä mladým ľuďom. Podľa štatistík Eurostatu až 68,6 percent mladých vo veku 18 až 34 rokov žije na Slovensku so svojimi rodičmi.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Polícia prináša niekoľko užitočných rád o tom, ako počas dovolenky efektívne predísť vlámaniu do domácnosti.

    Polícia radí, ako počas dovolenky ochrániť domov pred zlodejmi

    Nezodpovedná Slovenka nechala psa 4 hodiny v rozhorúčenom aute. Išla na manikúru a zabudla na neho

    Takmer polovica Slovákov sa prikláňa k prozápadnému smerovaniu krajiny

    Severoatlantická aliancia (NATO) bude potrebovať 35 až 50 nových brigád, aby mohla naplno uskutočniť svoje plány na obranu proti možnému útoku

    NATO bude potrebovať 35-50 nových brigád

    Dôvera v spravodajské médiá zostala na globálnej úrovni stabilná. Približne 40 percent respondentov potvrdilo, že správam väčšinou dôveruje.

    Prieskum ukázal, že Slováci málo dôverujú spravodajstvu

    Polícia zverejnila štatistiku dopravných nehôd

    Polícia zverejnila štatistiku dopravných nehôd za prvý polrok. Bolo ich viac ako vlani

    na dovolenku do Chorvátska

    Plánuješ ísť na dovolenku do Chorvátska? Takto ušetria Slováci najviac peňazí

    máš domáceho miláčika

    Máš domáceho miláčika? Na toto si treba dávať počas leta veľký pozor