Viac

  Na Slovensku tvoríme stále viac odpadu. Zlepšujeme sa však v recyklácii

  Tvorba odpadu na Slovensku stúpa od roku 2014 trikrát rýchlejšie v porovnaní s priemerom Európskej únie, stále ho však nedosahuje. Slovensko so 478 kilogramami na osobu vytvára stále menej odpadu v porovnaní s EÚ a jej 513 kilogramami.

  --- Reklama ---

  V Únii sa produkcia komunálneho odpadu v roku 2022 znížila medziročne o 3,6 %, čo je prvý pokles od roku 2013. Dobrou správou podľa analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy je, že naši krajania zlepšujú recykláciu aj skládkovanie odpadu.

  „Podiel recyklovaného odpadu sa za posledných desať rokov zvýšil o 36 percentuálnych bodov, z 21 % na 57 %, a výrazne sa tak priblížil k priemeru EÚ, ktorý je 74 %,“ uvádza inštitút vo svojej analýze. V roku 2022 Slovensko zrecyklovalo a energeticky zhodnotilo 274 kilogramov odpadu na osobu.

  Celkové zhodnotenie odpadu v EÚ kleslo medziročne o 5 % na 379 kilogramov na osobu. Medzi pravdepodobné príčiny patrí energetická kríza, ktorá prispela k zníženiu objemu celkového odpadu. Tvorbu odpadu dlhodobo pomáha znižovať aj zber bioodpadu či zálohovanie PET fliaš. Slovensko skládkuje 188 kilogramov na obyvateľa, priemer EÚ je 118 kilogramov. Podiel skládkovaného odpadu sme za dekádu znížili z 81 % na 39 %, pričom priemer EÚ je 23 %.

  Zdroj: TASR - Dano Veselský
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pelllegrini