Viac

  Domáce stavebníctvo prichádza o tisíce najskúsenejších pracovníkov

  Stavebníctvo čeliace veľkému nedostatku kvalifikovaných pracovníkov zaznamenáva ďalší ich značný odlev. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik odhaduje, že počet odchodov do predčasného dôchodku v tomto sektore za minulý a tento rok môže dosiahnuť spolu päťtisíc až desaťtisíc osôb.

  --- Reklama ---

  „Títo pracovníci vypadli prakticky náhle bez dlhodobejšej prípravy. A preto sa celkom iste budú stavebné výkony na stavbách znižovať a predovšetkým sa to prejaví v odklade začatia nových stavieb,“ uviedol pre agentúru SITA šéf profesijnej organizácie zamestnávateľov v stavebníctve. Ako poznamenal, priemerný vek zamestnancov v odvetví z dôvodu nedostatku mladých sa neustále zvyšuje k preddôchodkovému veku, pričom títo pracovníci zároveň patria k najskúsenejším.

  Stavebníctvo čeliace veľkému nedostatku kvalifikovaných pracovníkov zaznamenáva ďalší ich značný odlev. Chýbajú ľudia takmer na všetky pozície

  Aktuálne je v stavebníctve na Slovensku približne 100-tisíc pracovníkov v pracovnom pomere, teda zamestnancov, a zhruba 40- až 50-tisíc živnostníkov. „Tento počet odhadujeme, nakoľko počet vydaných živnostenských oprávnení je podstatne vyšší, ale nie všetci v stavebníctve aktívne pracujú,“ priblížil Pavol Kováčik. Podľa neho v stavebníctve chýbajú ľudia prakticky vo všetkých profesiách – murári, strechári, inštalatéri, ale aj stavbyvedúci, rozpočtári či prípravári.

  Z aktuálneho celkového počtu asi stotisíc zamestnancov v stavebnom sektore je zhruba 18-tisíc cudzincov, z nich najviac Ukrajincov. „Ukrajinskí pracovníci pracujú na slovenských stavbách už veľa rokov a tento stav trvá aj po začiatku ruskej agresie. V súčasnosti významne nahrádzajú slovenských pracovníkov, ktorých je čoraz väčší nedostatok,“ vysvetlil pre SITA prezident ZSPS. Podmienky na zamestnávanie cudzincov, okrem Ukrajincov, ktorí majú osobitné postavenie, čo sa týka vstupu do Európskej únie a zamestnávania, sa podľa Pavla Kováčika aktuálne čiastočne zlepšili. „Zložitosť a dĺžka procesu sa zmenšila, ale aj tak napríklad v Poľsku je proces ešte kratší,“ dodal.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur