Viac

  Na mierovú misiu UNFICYP odišlo 110 vojakov

  Na mierovú misiu Organizácie Spojených národov UNFICYP odišlo 110 vojakov. Slovenskí vojaci sú tak pripravení na Cypre plniť úlohy v rámci operácie.

  --- Reklama ---

  V priestoroch 12. mechanizovaného práporu Nitra sa 21. marca uskutočnila aj rozlúčka s odchádzajúcimi príslušníkmi Ozbrojených síl (OS) SR. Ako spresnili OS SR, ide o 43. rotáciu, pričom zo 110 príslušníkov ozbrojených síl je 15 žien. Naspäť sa na Slovensko vrátilo 104 vojakov.

  S odchádzajúcimi vojakmi sa rozlúčil aj štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher, zástupca Generálneho štábu OS SR generálmajor Ľubomír Svoboda či veliteľ pozemných síl generálmajor Martin Stoklasa. Prišiel aj zástupca veliteľa 1. mechanizovanej brigády plukovník Štefan Leja, náčelníčka štábu 11. brigády vzdušných síl podplukovníčka Ľubomíra Švecová a tiež velitelia podriadených práporov, predstavitelia miestnej samosprávy, bezpečnostných a záchranných zložiek a rodina a priatelia odchádzajúcich vojakov.

  Na mierovú misiu Organizácie Spojených národov UNFICYP odišlo 110 vojakov. Vojaci sú tak pripravení na Cypre plniť úlohy v rámci operácie.

  Ostrov Cyprus je od augusta 1974 rozdelený na dve časti, a to Cyperskú republiku a Severo-cyperskú tureckú republiku. Medzi severnou a južnou časťou ostrova je takzvaná nárazníková zóna a kontrolujú ju mierové sily Organizácie spojených národov na Cypre UNFICYP (United Nations Forces in Cyprus). Táto misia je jednou z najstarších a trvá nepretržite už od roku 1964. Jej cieľom je udržiavať status quo v nárazníkovej zóne, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi obomi stranami, prispievať k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a tiež vykonávanie humanitárnych úloh.

  --- Reklama ---

  Misia UNFICYP je aj pre Slovensko najstaršou zahraničnou misiou, v ktorej pôsobí od roku 2001. Ako informoval rezort obrany, najvýznamnejším krokom OS SR patrí prevzatie všetkých pozícií v Sektore 4 v rámci rotácie Aug-Sep/2018. Slovenské ozbrojené sily prevzali 99 pozícií v Sektore 4 po partnerských krajinách HUNCON, SERBCON a UACON a k 1. septembru 2018 sa stali jedinou krajinou v Sektore 4.

  Jednotky OS SR pravidelným hliadkovaním v nárazníkovej zóne bránia prípadnému narušeniu mieru, násilnostiam či konfliktom. OS SR plnia aj operačné úlohy pre zabezpečenie civilných projektov realizovaných v sektore zodpovednosti, operačné úlohy z takzvaných protipoľovníckych opatrení a úlohy zabezpečenia pohotovostných síl a prostriedkov v prospech velenia misie UNFICYP. Na veliteľstve v Nikózii pôsobí 50 slovenských vojakov a v Sektore 4 s velením vo Famaguste pôsobí 190 príslušníkov OS SR.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur