Viac

  Muničné továrne v KĽDR pracujú na plný výkon

  Severokórejské muničné továrne pracujú na plný výkon, aby mohli Rusku dodávať zbrane výmenou za potraviny a iné komodity, uviedol juhokórejský minister obrany Sin Won-sik podľa utorkovej správ agentúry Jonhap.

  --- Reklama ---

  „Zatiaľ čo niektoré severokórejské zbrojárske továrne pracujú na 30 percent kapacity z dôvodu nedostatku surovín a energie, iné pracujú na plný výkon – predovšetkým tie, ktoré produkujú zbrane a strely pre Rusko,“ uviedol Sin na pondelkovom stretnutí s novinármi.

  Podľa ministra sa odhaduje, že Severná Kórea od septembrového summitu severokórejského vodcu Kim Čong-una a ruského vodcu Vladimira Putina dodala do Ruska približne 6700 kontajnerov tovarov. Prepravovať mohli približne tri milióny nábojov 152 mm delostreleckých granátov alebo pol milióna 122 mm delostreleckých granátov.

  Severokórejské muničné továrne pracujú na plný výkon, aby mohli Rusku dodávať zbrane výmenou za potraviny a iné komodityZdroj: Profimedia

  Sin uviedol, že výmenou za dodávky zbraní do Ruska Severná Kórea zrejme dostáva potraviny a iné komodity, ako aj suroviny a súčiastky používané pri výrobe zbraní. Minister predpokladá, že Moskva poskytla Pchjongjangu aj technológie súvisiace s družicami. KĽDR totiž vlani v novembri umiestnila na obežnú dráhu svoju prvú špionážnu družicu a avizovala, že tento rok vypustí ďalšie tri.

  --- Reklama ---

  Hoci táto severokórejská družica obieha okolo Zeme, Sin je skeptický k tvrdeniam KĽDR, že je schopná fotografovať hlavné juhokórejské a americké vojenské objekty. „Nevykazuje žiadne známky fungovania a iba obieha bez aktivity,“ povedal juhokórejský minister.

  Ak bude závislosť Ruska od severokórejskej munície a zbraní rásť, Sin predpokladá, že v budúcnosti sa pravdepodobne rozšíri aj rozsah ruskej vojenskej technologickej pomoci. Minister obrany Sin Won-sik to uviedol v čase, keď sa zvyšujú obavy z údajných dodávok zbraní zo Severnej Kórey do Ruska, určených na použitie vo vojne proti Ukrajine. Ukrajina pritom zápasí s nedostatkom munície v dôsledku meškajúcej západnej vojenskej pomoci.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia v Paríži zadržala podozrivého muža z iránskeho konzulátu

  F1: Stroll ovládol jediný tréning na VC Číny. Druhý skončil Piastri, tretí Verstappen

  Izrael v noci zaútočil na Irán. Ide o odvetu za jeho víkendový útok

  Európa chce od Číny dve veci. Nie je však isté či ich dostane

  NHL: Tampa Bay sa pred play off naladila víťazstvom nad Torontom

  Amsterdam zaviedol nové opatrenia proti masovému turizmu

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov

  Český Senát umožnil, aby boli prijaté nové pravidlá pre partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Môžu byť prijaté už vo štvrtok.

  Český senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia