Viac

  EÚ je pripravená zhabať finančné zisky Ruska a dať ich Ukrajine

  Európska únia sa zrejme v nasledujúcich mesiacoch dohodne na zhabaní finančných ziskov Ruska, ktoré vznikajú na území eurobloku, a ich presunutí do fondu na podporu Ukrajiny. Pre agentúru AFP to v pondelok počas návštevy Washingtonu uviedol grécky osobitný vyslanec pre Ukrajinu Spiros Lampridis, informuje TASR.

  --- Reklama ---

  Francúzska agentúra podčiarkuje, že nepôjde o taký radikálny krok, akým by bolo zhabanie majetku. Aj podľa Lampridisa by v tom prípade šlo o porušenie medzinárodného práva.

  Na konfiškáciu bankových a iných aktív Ruska v hodnote niekoľkých miliárd eur už dlhšie vyzývajú Spojené štáty aj Británia. Členské krajiny Európskej únie sa však k takémuto kroku zdráhajú pristúpiť pre obavy, že tretie krajiny by následne mohli svoje aktíva z Európy stiahnuť.

  Európska únia sa zrejme v nasledujúcich mesiacoch dohodne na zhabaní finančných ziskov Ruska, ktoré vznikajú na území eurobloku.Zdroj: Shutterstock

  Podľa Lampridisa sa však v EÚ podarilo dospieť ku konsenzu na „jemnejšom“ prístupe, a tým bude zhabanie ziskov z ruských investícií a aktív, či už verejných alebo súkromných, a ich presunutie pre potreby Ukrajiny. Ako pokračoval, na obnovu Ukrajiny bude potrebných najmenej pol bilióna eur, pričom zhabanie ruských ziskov môže priniesť 50 až 60 miliárd eur.

  --- Reklama ---

  „Je to maličkosť, ale v skutočnosti je to aspoň krok, ako im (Rusom) ukázať – pozrite sa, čo ste urobili,“ poukázal grécky vyslanec. „Nemôžete nahradiť životy, ktoré ste zničili, ale aspoň môžete prispieť k obnove toho, čo ste zničili,“ dodal.

  Lampridis ďalej uviedol, že Grécko sa zaviazalo pracovať na obnove ukrajinského hospodárstva vrátane pomoci pri preprave zemného plynu a prechodu na solárnu a inú obnoviteľnú energiu. Grécko tento mesiac usporiadalo konferenciu 450 gréckych a ukrajinských spoločností a ďalších inštitúcií, aby preskúmali možnosti obnovy Ukrajiny, píše AFP.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov

  Český Senát umožnil, aby boli prijaté nové pravidlá pre partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Môžu byť prijaté už vo štvrtok.

  Český senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia

  Počas konfliktu na Ukrajine zahynulo už vyše 50.000 príslušníkov ruskej armády. Uviedla to v stredu spravodajská televízia BBC.

  Podľa BBC na Ukrajine zomrelo už viac než 50-tisíc ruských vojakov

  NHL zaznamenala rekord v návštevnosti v rámci jednej sezóny. Na zápasy základnej časti zavítalo viac ako 22,5 milióna fanúšikov.

  NHL zaznamenala v tejto sezóne rekord v návštevnosti

  Ukrajina požiada NATO o zvolanie zasadnutia Rady NATO-Ukrajina s cieľom prediskutovať otázku posilnenia ukrajinskej protivzdušnej obrany.

  Ukrajina zvolá Radu NATO-Ukrajina na posilnenie ochrany svojho neba

  Americký prezident Biden a iracký premiér Súdání rokujú o stiahnutí vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku.

  Biden a iracký premiér budú rokovať o stiahnutí koalície vedenej USA z Iraku

  Je tu veľká udalosť vo svete kryptomien, už čoskoro príde bitcoin halving. To znamená zníženie odmeny ťažiarov za vyťažený blok na polovicu.

  Blíži sa bitcoin halving, hodnota kryptomeny môže prudko narásť

  Britská vláda v utorok oznámila, že prijme návrh zákona, ktorý bude kriminalizovať vytváranie sexuálne explicitných deepfake materiálov.

  Vytváranie sexuálne explicitných deepfake materiálov bude v Británii trestné