Mnohí Izraelčania sa vracajú domov zo zahraničia v čase, keď dlhodobý konflikt ich krajiny s Hamasom prerastá do vojny, akú v takomto rozsahu nezažila už celá generácia.
Keď sa Ben dozvedel, že militanti z Hamasu zaútočili na hudobný festival, na ktorom sa zúčastnila jeho rodina, pomodlil sa za svoju matku Kadiš – židovskú modlitbu za mŕtvych, píše spravodajský portál CNN.
„Nevedel som, čo mám robiť. Povedal som si, prosím, zabite ju, pretože to bude lepšie, ako keby ju uniesli,“ povedal Ben portálu CNN, ktorý nepoužíva jeho priezvisko z bezpečnostných dôvodov. „Je to nočná mora. Povedal som ‚prosím, zabite ju, neberte ju tam‘.“
Vojna, akú nezažila už celá generácia
Cez WhatsApp bezmocne sledoval, ako mu jeho matka a mladší brat osem hodín posielajú aktuálne informácie. V tých mu písali, že sa skrývajú v malých kríkoch, počujú streľbu a ľudí, ktorí chodia okolo a hovoria „Alláhu akbar“.
„(Každá správa) prišla asi po dvoch minútach a medzitým nebola žiadna komunikácia,“ povedal. „Každé dve minúty si trháte vlasy, aby ste dostali odpoveď.“
Nakoniec sa Ben dozvedel o bezpečnom mieste, poslal mapu svojmu bratovi a podarilo sa im z festivalu utiecť. Na druhý deň ráno Ben odletel z Londýna, kde žije so svojou britskou manželkou a deťmi, do Izraela.
Ben je jedným z mnohých Izraelčanov, ktorí sa vracajú domov. Izraelské letecké spoločnosti El Al, Israir a Arkia v utorok pridali ďalšie lety na repatriáciu vojenských záložníkov, aby zvládli rastúci dopyt, informovala agentúra Reuters.
Vracajú sa na pohreby, pripravujú sa na povolanie do vojenských záloh, prevážajú so sebou zásoby alebo pomáhajú chrániť svoje komunity.
„Nemohol som zostať v Londýne“
Izrael reagoval náletmi na Gazu a zastavil dodávky elektriny, potravín, vody a paliva do palestínskej enklávy. Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zahynulo v Gaze za posledné dni najmenej 1 417 ľudí.
Ben sa po prílete do Izraela a stretnutí s rodinou vybral do mesta Lod, ktoré leží asi deväť kilometrov juhovýchodne od Tel Avivu, kde predtým došlo k násilnostiam. Tam sa pripojil k priateľom a vytvoril improvizovanú susedskú hliadku, aby zabezpečil pokojnú situáciu.
Pomáha rozvážať darované potraviny. Plánuje tiež jazdiť na juh krajiny, pretože tam nie je dostatok vodičov, ktorí by ľudí odviezli k ich rodinám. „Aspoň niečo môžem urobiť,“ povedal. „Nemohol som zostať v Londýne a len sa na to všetko pozerať v televízii.“
Ďalším vracajúcim sa Izraelčanom je 30-ročný Guy, ktorý pracuje v oblasti kybernetickej bezpečnosti a posledných päť rokov žil v Londýne. CNN z bezpečnostných dôvodov nepoužíva jeho priezvisko. Guy odcestoval späť do Izraela v stredu po tom, ako sa dozvedel, že šesť jeho priateľov je nezvestných. Zúčastnili sa na hudobnom festivale Supernova. Dostali sa k nemu správy, že dvaja zo skupiny sú mŕtvi.
Povolaní do služby
Pre CNN povedal, že sa vracia ako vojenský záložník, a tiež kvôli pohrebom svojich priateľov. Tí boli súčasťou „úzkeho kruhu“, ktorý často chodil na festivaly tranceovej hudby, ako je Supernova, aj spolu s Palestínčanmi.
„Generácia, ktorá sa narodila po Jomkipurskej vojne, nikdy nič podobné nezažila,“ povedal. „Mali možnosť veriť v mier a dvojštátne riešenie… my sme na tom vyrastali… Ľudia, ktorí chodia na tieto festivaly, sa ich zúčastňujú ako občania sveta, ktorí v podstate chcú len oslavovať život.“
Izrael povolal do armády 300 000 záložníkov, uviedol v stredu pre CNN hovorca Izraelských obranných síl (IDF) major Doron Spielman. To je mobilizácia v rozsahu veľkej krajiny, akou sú Spojené štáty, napriek tomu, že Izrael má podľa údajov izraelského centrálneho štatistického úradu z apríla relatívne malý počet obyvateľov – 9,7 milióna.
„Neexistuje rodina, ktorá by nemala niekoho, kto bol povolaný. Alebo, žiaľ, keďže sme taká malá krajina, rodina, ktorá by nemala priateľov alebo blízkych, ktorí sú stále nezvestní,“ povedal Spielman pre CNN.
Hoci existujú určité výnimky, každý izraelský občan starší ako 18 rokov musí slúžiť v IDF. Po skončení služby mnohí z nich absolvujú dlhé cesty do zahraničia, ktoré majú byť akýmsi obradom na záver ich misie.
„Nemám inú možnosť, ako sa vrátiť“
Po skončení vojenskej služby sa 22-ročný John, ktorý si želal zachovať v tajnosti aj svoje priezvisko, chystal na niekoľko mesiacov preskúmať Áziu. Od týchto plánov však upustil minulú sobotu, keď sa v horskej dedine v Nepále dozvedel o útoku Hamasu. Odvtedy sa vrátil do Izraela a je v pohotovosti, aby slúžil ako záložník v prieskumnej jednotke.
V pondelkovom telefonáte z Nepálu pred svojím utorkovým odletom John povedal, že podľa jeho názoru sa len z Káthmandu snaží vrátiť viac ako 100 Izraelčanov.
„Je to naozaj ťažký pocit, keď ste tak ďaleko a nemôžete toho veľa urobiť,“ povedal. „Bojíte sa o ľudí, ktorí tam sú, a celý deň len sledujete správy a pozeráte do telefónu. Je nemožné byť teraz preč.“
29-ročný Ilan Fisher je ďalším Izraelčanom, ktorý očakáva, že bude povolaný do zálohy, ako povedal v stredu pre CNN. V deň útoku Hamasu bol na dovolenke v austrálskom Melbourne, kde sa zúčastnil na svadbe dvoch blízkych austrálskych priateľov, ktorí tiež žijú v Izraeli.
Hoci Fisher dostal viacero ponúk zostať v Melbourne, má v úmysle odletieť späť do Izraela. Očakáva, že bude povolaný späť do mediálneho oddelenia armády.
„Vzhľadom na to, aká je tam teraz situácia, aká je a aká bude zlá, nemám inú možnosť, ako sa vrátiť,“ povedal.