Viac

  Mincovňa Kremnica sa vracia k výrobe obehových mincí

  V kremnickom štátnom podniku Mincovňa Kremnica (MK) sa po postupnej stabilizácii situácie v námornej doprave rozhodli vrátiť v roku 2024 vo väčšej miere späť k výrobe obehových mincí a aktívne sa zúčastňovať medzinárodných tendrov.

  --- Reklama ---

  Pre agentúru SITA to uviedla vedúca oddelenia marketingu MK Ivana Koreňová s tým, že práve pre nestabilitu v tejto doprave nevyhnutnej pri nákupe materiálu a preprave hotových výrobkov, sa v minulom roku zameriavali vo väčšej miere na produkciu výrobkov z drahých kovov, teda pamätných a zberateľských medailí a investičných mincí.

  „Do dnešného dňa sme uspeli v tendroch v Nikarague, v Uruguaji a Slovinsku a rozpracovanú máme účasť v niekoľkých ďalších tendroch. Výroba obehových mincí pre tieto tri krajiny bude teda tvoriť hlavnú náplň našej výroby v roku 2024. Taktiež sme podpísali kontrakt s Bulharskou národnou bankou, na základe ktorého budeme spolu s Bulharskou mincovňou vyrábať bulharské euromince,“ popísala aktuálne zákazky vedúca.

  Výroba kremnickej mincovne bude okrem toho zameraná na produkciu objednávok Národnej banky Slovenska a pokračovať bude aj výroba medailí a investičných mincí z drahých kovov. „V posledných rokoch sme sa zamerali najmä na zautomatizovanie vybraných výrobných procesov a zvyšovanie produktivity práce. Aj naše investície v roku 2024 budú zamerané na túto oblasť, aby sme i naďalej boli schopní konkurovať na zahraničných trhoch,“ dodala k plánom MK Koreňová s tým, že aktuálne pracuje v podniku 196 zamestnancov.

  --- Reklama ---
  Mincovňa má za sebou rekonštrukciu budovy aj modernizáciu vybavenia.Zdroj: TASR

  Mincovňa zaujala jednoznačné stanovisko k investíciám do inovácií, automatizácie a nových technológií, ktoré považuje za budúcnosť výrobných podnikov. „Túto stratégiu aplikujeme nie len vo na výrobných pracoviskách ale aj v administratívnych priestoroch. Zmenili sme technológiu vykurovania budov, zabezpečili sme nové kondenzačné kotly a vylepšili izolácie na vykurovaní, všetko z dôvodu optimalizácie nákladov na vykurovanie,“ objasnila vedúca marketingu.

  V štátnom podniku pokračujú aj v inováciách výrobných procesov. „Dôležité je spomenúť modifikáciu raziacich lisov, aby boli viac autonómne a nedochádzalo k rýchlemu opotrebeniu zariadení. Na konci roku 2023 sme investovali do laserového zariadenia na opracovanie nástrojov – razidiel, vďaka ktorému dôjde k inovácii technológie výroby prvotných nástrojov. Taktiež sme uviedli do výroby technológiu na výrobu vlastných plastových kapsúl na balenie mincí a medailí,“ popísala ďalej Koreňová.

  „V sociálnej oblasti stojí za zmienku, že sme v roku 2023 úspešne dokončili kompletnú rekonštrukciu budovy v našom vlastníctve a zmenili sme tak účel jej využitia na nájomné byty pre zamestnancov podniku, ktorým sú k dispozícii,“ konštatovala vedúca a dodala, že všetkých 16 bytov je nízkoenergetických.

  Uplynulý rok svoje výrobné kapacity zamerali vo väčšej miere na produkciu výrobkov z drahých kovov, teda pamätných a zberateľských medailí a investičných mincí. „Okrem výrobkov, ktoré boli pokračovaním začatých sérií medailí a investičných mincí sme zákazníkom ponúkli aj úplnú novinku – zlatú investičnú mincu s motívom mesta Kremnica vyrazenú v unikátnej dukátovej razbe,“ doplnila k uplynulému roku Koreňová s tým, že k predajniam v Kremnici a Banskej Štiavnici, kde si výrobky môžu zákazníci zakúpiť, pribudla v novembri 2023 predajňa aj na Grosslingovej ulici č. 1 v Bratislave.

  „V nej, ako aj v ostatných našich predajniach, zákazníci nájdu široký sortiment zberateľských mincí a medailí, ako aj investičné zlato a striebro vo forme mincí aj tehličiek,“ uzavrela marketingová vedúca, podľa ktorej špecifické obdobie uplynulých rokov ukázalo významnú výhodu toho, že výrobné portfólio Mincovne Kremnica nie je úzko zamerané len na jeden typ výroby a výrobný program je široký.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pelllegrini