Viac

  Maďarsko má nového prezidenta

  Bývalý predseda maďarského Ústavného súdu (AB) Tamás Sulyok sa v utorok oficiálne stal novým prezidentom republiky. S odvolaním sa na server infostart.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

  --- Reklama ---

  Server pripomína, že Katalin Nováková sa vzdala postu prezidentky republiky 10. februára po jej rozhodnutí o udelení milosti pre muža odsúdeného za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove. Parlament demisiu hlavy štátu prijal 26. februára a v ten istý deň zvolili jej nástupcu.

  Bývalý predseda maďarského Ústavného súdu (AB) Tamás Sulyok sa v utorok oficiálne stal novým prezidentom republiky.

  Vládne strany Fidesz a KDNP nominovali za prezidenta predsedu ústavného súdu Sulyoka a parlamentná väčšina 134 poslancov ho zvolila za hlavu štátu už v prvom kole.

  Sulyok po svojom zvolení zložil prísahu a v zmysle ústavy v prípade predčasného ukončenia mandátu bývalého prezidenta republiky nastúpi do funkcie ôsmy deň po vyhlásení výsledkov volieb. Znamená to, že Sulyok sa oficiálne stal prezidentom republiky 5. marca od 0.00 h.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov

  Český Senát umožnil, aby boli prijaté nové pravidlá pre partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Môžu byť prijaté už vo štvrtok.

  Český senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia

  Počas konfliktu na Ukrajine zahynulo už vyše 50.000 príslušníkov ruskej armády. Uviedla to v stredu spravodajská televízia BBC.

  Podľa BBC na Ukrajine zomrelo už viac než 50-tisíc ruských vojakov

  NHL zaznamenala rekord v návštevnosti v rámci jednej sezóny. Na zápasy základnej časti zavítalo viac ako 22,5 milióna fanúšikov.

  NHL zaznamenala v tejto sezóne rekord v návštevnosti

  Ukrajina požiada NATO o zvolanie zasadnutia Rady NATO-Ukrajina s cieľom prediskutovať otázku posilnenia ukrajinskej protivzdušnej obrany.

  Ukrajina zvolá Radu NATO-Ukrajina na posilnenie ochrany svojho neba

  Americký prezident Biden a iracký premiér Súdání rokujú o stiahnutí vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku.

  Biden a iracký premiér budú rokovať o stiahnutí koalície vedenej USA z Iraku

  Je tu veľká udalosť vo svete kryptomien, už čoskoro príde bitcoin halving. To znamená zníženie odmeny ťažiarov za vyťažený blok na polovicu.

  Blíži sa bitcoin halving, hodnota kryptomeny môže prudko narásť

  Britská vláda v utorok oznámila, že prijme návrh zákona, ktorý bude kriminalizovať vytváranie sexuálne explicitných deepfake materiálov.

  Vytváranie sexuálne explicitných deepfake materiálov bude v Británii trestné