Viac

  Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od júla zvýši. O koľko si Slováci prilepšia?

  Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od júla zvýši o viac ako 124 eur mesačne. Sociálna poisťovňa upozorňuje svojich poistencov, že maximálna výška dávky v nezamestnanosti dosiahne od júla 2024 pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci 1 457,50 eur. V súčasnosti je to 1 329,10 eur.

  --- Reklama ---

  Pri 30-dňovom mesiaci bude dávka predstavovať 1 410,50 eur, aktuálne dosahuje výšku 1 286,20 eur. Nová hranica maximálnej dávky v nezamestnanosti sa bude týkať len tých dávok, na ktoré vznikne nárok od 1. júla 2024, poberať ju bude môžné najviac 6 mesiacov. Poistencom, ktorí už dávku poberajú, sa jej výška od júla nemení.

  „Nárok na dávku v nezamestnanosti majú po splnení všetkých zákonných podmienok povinne poistené osoby v nezamestnanosti, teda zamestnanci na základe trvalého pracovného pomeru alebo zamestnanci či dohodári s pravidelným mesačným príjmom na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce. Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby, ktorí nie sú povinne poistení, môžu však nárok na dávku získať, ak boli potrebné obdobie dobrovoľne poistení,“ dopĺňa hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.Zdroj: Shutterstock

  Na posúdenie nároku nemá vplyv to, akým spôsobom bol pracovnoprávny vzťah ukončený a ani to, či išlo o pracovný pomer na určitý alebo neurčitý čas. Podrobnosti nájdu záujemcovia na webovej stránke Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa v roku 2024 vyplatila priemerne za mesiac takmer 39-tisíc dávok v nezamestnanosti v priemernej výške 598,85 eur.

  --- Reklama ---

  Zvýši sa aj garančné poistenie

  Od júla sa zvýši aj maximálna výška dávky garančného poistenia, oproti súčasnosti bude vyššia o 378 eur. Má na ňu nárok zamestnanec po splnení zákonných podmienok, ktorý je alebo bol v pracovnoprávnom vzťahu u zamestnávateľa, ktorý sa stal platobne neschopným a neuspokojoval jeho nároky z pracovnoprávneho vzťahu.

  „Ak platobná neschopnosť zamestnávateľa vznikne v období od 1. júla 2024 do 30. júna 2025, výška dávky garančného poistenia môže dosiahnuť maximálne sumu 4 290 eur. V predchádzajúcom ročnom období bola jej maximálna výška 3 912 eur. Zamestnávateľ je v súvislosti s nárokom na dávku garančného poistenia platobne neschopný vtedy, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu alebo súd začal konkurzné konanie bez tohto návrhu podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii,“ zdôraznil Kontúr. Sociálna poisťovňa od začiatku tohto roka vyplatila 477 dávok garančného poistenia v priemernej mesačnej výške 2 713,44 eur.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor

  Ďalšie napadnutie medveďa na Slovensku

  V Tatranskej Štrbe a na Štrbskom Plese evidujú zvýšený pohyb medveďov