Viac

  Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká

  Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká. Muži by sa za duševné problémy nemali hanbiť. Pre TASR to uviedol psychológ z internetovej poradne IPčko Marek Madro v súvislosti s júnom, ktorý je mesiacom duševného zdravia mužov.

  --- Reklama ---

  „Cestu vyhľadania odbornej pomoci u mužov môže ovplyvniť kultúra, otcovstvo aj socioekonomický status. Tieto stigmy sú skutočné a hlboko postihujú mužov,“ tvrdí psychológ. U mužov sa to podľa neho často spája aj generačnými mýtmi o tom, že majú byť silní, nemajú si priznávať problémy, nemajú plakať a byť „baby“.

  „Výchova a vzory učia mužov vyrovnať sa s problémami sami alebo používať nezdravé správanie pri zvládaní,“ poznamenal Madro. Doplnil, že u mužov je tiež väčšia tendencia hľadať únikové správanie, napríklad užívanie alkoholu, drog či ponorenie sa do práce. V kontexte regiónov je podľa Madra v Bratislavskom kraji menšia stigmatizácia, menej stereotypov a viac príležitostí na získanie pomoci. Zahraničné štúdie potvrdzujú, že v menších mestách a na dedinách je riziko samovrážd vysoké práve pre stigmu a menej príležitostí na pomoc.

  Zdroj: TASR - Pavol Zachar

  V pokusoch o samovraždu majú podľa svetových štatistík vyššie percentuálne zastúpenie ženy. U dokonaných samovrážd sú to však podľa Madra muži. Aj spôsob, ktorým sa rozhodnú ukončiť život, je fatálnejší. „Keď prežívame náročné situácie, tak kľúčovú úlohu zohráva práve komunikácia. Ženy majú väčšiu tendenciu vyhľadať a požiadať o pomoc, vnímajú to menej stigmatizujúco,“ poznamenal psychológ.            

  --- Reklama ---

  Ľuďom odporúča, aby mužov čeliacim duševným problémom povzbudili k tomu, aby o svojich problémoch hovorili. Môžu im tiež povedať o možnostiach odbornej pomoci. „Nepoučujte, nemudrujte, neraďte, čo má robiť. Nemoralizujte a nehovorte vety ako ‚bude dobre‘, ‚iní ľudia majú iné a horšie problémy‘, ‚aj ja som to zažil‘,“ poradil Madro s tým, aby ľudia duševné problémy nebagatelizovali a nevyvolávali pocit zahanbenia.

  Na prevenciu psychických problémov je podľa Madra dobrý každodenný pohyb, dychové cvičenia či relax. Odporúča aj bezpečné „vypustenie pary“. „Búchajte do boxovacieho vreca, vankúša, spievajte pri hlasnej hudbe alebo si nájdite odľahlé miesto, kde budete z plných pľúc kričať,“ špecifikoval. Odborník dodal, že je dôležité dopriať si zdravú a vyváženú stravu, spánok, nastaviť si denný režim a nepožívať drogy a alkohol. Taktiež odporúča byť v kontakte s ľuďmi, ktorým človek dôveruje, cíti sa pri nich bezpečne a prijato.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie

  Finančná správa prijala historicky najvyšší počet podaných daňových priznaní

  Na Slovensku vznikla prvá kniha vytvorená s pomocou umelej inteligencie

  Vláda vraj plánuje zrušiť alebo znížiť paušálne výdavky. SaS ju vyzýva, aby dala od živnostníkov ruky preč

  Miro Žbirka má nový singel Nora. Premiéru má na festivale Colours of Ostrava

  Známy reťazec sťahuje zo slovenského trhu vybrané powerbanky. Hrozí riziko požiaru

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Prezident podpísal novelu zákona o Audiovizuálnom fonde