Viac

    Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká

    Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká. Muži by sa za duševné problémy nemali hanbiť. Pre TASR to uviedol psychológ z internetovej poradne IPčko Marek Madro v súvislosti s júnom, ktorý je mesiacom duševného zdravia mužov.

    --- Reklama ---

    „Cestu vyhľadania odbornej pomoci u mužov môže ovplyvniť kultúra, otcovstvo aj socioekonomický status. Tieto stigmy sú skutočné a hlboko postihujú mužov,“ tvrdí psychológ. U mužov sa to podľa neho často spája aj generačnými mýtmi o tom, že majú byť silní, nemajú si priznávať problémy, nemajú plakať a byť „baby“.

    „Výchova a vzory učia mužov vyrovnať sa s problémami sami alebo používať nezdravé správanie pri zvládaní,“ poznamenal Madro. Doplnil, že u mužov je tiež väčšia tendencia hľadať únikové správanie, napríklad užívanie alkoholu, drog či ponorenie sa do práce. V kontexte regiónov je podľa Madra v Bratislavskom kraji menšia stigmatizácia, menej stereotypov a viac príležitostí na získanie pomoci. Zahraničné štúdie potvrdzujú, že v menších mestách a na dedinách je riziko samovrážd vysoké práve pre stigmu a menej príležitostí na pomoc.

    Zdroj: TASR - Pavol Zachar

    V pokusoch o samovraždu majú podľa svetových štatistík vyššie percentuálne zastúpenie ženy. U dokonaných samovrážd sú to však podľa Madra muži. Aj spôsob, ktorým sa rozhodnú ukončiť život, je fatálnejší. „Keď prežívame náročné situácie, tak kľúčovú úlohu zohráva práve komunikácia. Ženy majú väčšiu tendenciu vyhľadať a požiadať o pomoc, vnímajú to menej stigmatizujúco,“ poznamenal psychológ.            

    --- Reklama ---

    Ľuďom odporúča, aby mužov čeliacim duševným problémom povzbudili k tomu, aby o svojich problémoch hovorili. Môžu im tiež povedať o možnostiach odbornej pomoci. „Nepoučujte, nemudrujte, neraďte, čo má robiť. Nemoralizujte a nehovorte vety ako ‚bude dobre‘, ‚iní ľudia majú iné a horšie problémy‘, ‚aj ja som to zažil‘,“ poradil Madro s tým, aby ľudia duševné problémy nebagatelizovali a nevyvolávali pocit zahanbenia.

    Na prevenciu psychických problémov je podľa Madra dobrý každodenný pohyb, dychové cvičenia či relax. Odporúča aj bezpečné „vypustenie pary“. „Búchajte do boxovacieho vreca, vankúša, spievajte pri hlasnej hudbe alebo si nájdite odľahlé miesto, kde budete z plných pľúc kričať,“ špecifikoval. Odborník dodal, že je dôležité dopriať si zdravú a vyváženú stravu, spánok, nastaviť si denný režim a nepožívať drogy a alkohol. Taktiež odporúča byť v kontakte s ľuďmi, ktorým človek dôveruje, cíti sa pri nich bezpečne a prijato.

    Zdroj :
    TASR

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Nočná mora študentov skutočnosťou? Uvažuje sa o zavedení povinnej maturity z ďalšieho predmetu

    Prezident Peter Pellegrini podpísal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorým končí RTVS vo svojej súčasnej podobe.

    Prezident podpísal zákon, ktorým zaniká RTVS

    Takmer polovica Slovákov cestuje na zahraničnú dovolenku bez poistenia

    Kontrola preverí postup policajtov v prípade objasňovania dopravnej nehody podpredsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka.

    Danko: Pellegrini nespadol z neba, bez koalície by nebol prezidentom

    Slováci, pozor na suveníry z dovolenky. Avokádo, orchidey, ale aj zemiaky patria medzi zakázané

    Bez hotovosti chcú ísť na festival takmer dve tretiny Slovákov, ukázal prieskum

    Nová nemocnica v Bratislave

    Dolinková: O interrupčnej tabletke má koaličná rada diskutovať po lete

    Na bratislavských Zlatých pieskoch našli mŕtveho chlapca. Aktuálne tam prebieha festival Hip Hop žije