Viac

  Kyjiv a Brusel sa usilujú o začatie prístupových rokovaní koncom júna

  Predstavitelia v Bruseli sa snažia presadiť formálne začatie rokovaní o vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) už na budúci mesiac. Ako informuje spravodajský portál Politico, piati diplomati mu pod podmienkou anonymity povedali, že cieľom je začať formálne rokovania najskôr 25. júna.

  --- Reklama ---

  Lídri Únie v decembri povedali ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že chcú, aby sa Ukrajina a Moldavsko pripojili k eurobloku. Formálny zákonný postup na začatie rokovaní o členstve však zdržal odpor Maďarska.

  Diplomati z EÚ a Kyjiva podľa Politica v zákulisí intenzívne pracujú na tom, aby sa pokúsili presvedčiť maďarskú vládu, aby dala súhlas na začatie rozhovorov o pristúpení Ukrajiny. Brusel aj Kyjiv sa zapájajú do intenzívnej bilaterálnej diplomacie s Budapešťou, aby riešili obavy týkajúce sa maďarských menšín na Ukrajine, uviedli zdroje.

  Predstavitelia v Bruseli sa snažia presadiť formálne začatie rokovaní o vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) už na budúci mesiac.Zdroj: Shutterstock

  Jeden z európskych diplomatov skonštatoval, že Maďarsko chce záležitosť ukrajinských prístupových rozhovorov vyriešiť ešte predtým, ako sa v júli ujme šesťmesačného rotujúceho predsedníctva Rady Európskej únie. Zároveň však podľa diplomata nemalo zmysel otvárať otázku pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 6. – 9. júna, aby sa z toho nestala volebná téma.

  --- Reklama ---

  Ďalší krok v prístupovom procese je začať formálne rozhovory prostredníctvom medzivládnej konferencie s Ukrajinou. To by znamenalo otvorenie rokovaní o členstve. Na to, aby sa to stalo, musia členské štáty EÚ schváliť takzvaný rokovací rámec. Ako pripomína Politico, o tento dokument sa krajiny však dohadujú odvtedy, čo im ho Európska komisia v marci poslala.

  Rokovania na technickej úrovni sa zatiaľ vyvíjajú dobre, povedali dvaja diplomati s tým, že očakávajú, že v najbližších týždňoch rozpošlú nový návrh veľvyslancom EÚ, aby mohli vyriešiť najpálčivejšie otázky.

  Maďarský premiér Viktor Orbán bol za posledné dva roky najväčšou vnútornou prekážkou pre podporu Ukrajiny zo strany EÚ. Niekoľkokrát pohrozil, že zablokuje rozhodnutia o európskom financovaní Kyjiva, ako aj o prístupových rokovaniach a sankciách voči Rusku. Pred schválením rokovacieho rámca chce Budapešť viac záruk na zlepšenie právnej ochrany menšín na Ukrajine.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  EU

  Bez financií z EÚ by bolo Slovensko na okraji záujmu, tvrdia analytici

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby.

  Polícia zadržala podozrivého muža, bezpečnostné opatrenia zostávajú

  Poznáme prvé neoficiálne výsledky eurovolieb. Hovoria o víťazstve tejto strany

  Vo veku 90 rokov zomrel pri havárii lietadla Bill Anders, astronaut z Apolla 8

  Ľudia bez práce, ale aj zamestnaní budú mať možnosť získať finančnú podporu na vzdelávanie v rámci nového projektu Zručnosti pre trh práce.

  Slováci odpracujú viac hodín, ako je priemer v rámci EÚ. Ktoré krajiny sú na tom najlepšie?