Viac

  Francúzska pošta vydala známku s vôňou čerstvej bagety

  Francúzska pošta (La Poste) vydala poštovú známku na oslavu svetoznámej bagety, ktorú kedysi prezident Emmanuel Macron opísal ako „250 gramov mágie a dokonalosti“, informoval spravodajský web France 24. Bageta, jeden zo symbolov Francúzska, bol v roku 2022 zapísaná na zoznam nehmotného dedičstva UNESCO.

  --- Reklama ---

  Podľa parížskeho obchodu Le Carré d’encre, ktorý ju predáva, má známka dokonca aj „pekárenskú vôňu“. Atrament použitý na pečiatkach totiž obsahuje mikrokapsuly, ktoré dodávajú typickú vôňu chleba po vytiahnutí z pece. Nanesená vôňa sa uvoľňuje trením lícovej strany známky. Známku, ktorú vydala francúzska La Poste, predstavili verejnosti minulý štvrtok, na sviatok sv. Honoráta – patróna pekárov a cukrárov.

  „Bageta, chlieb nášho každodenného života, symbol našej gastronómie, klenot našej kultúry,“ píše La Poste na svojej webovej stránke s tým, že francúzska bageta sa stala „medzinárodnou ikonou“ a je „prísľubom delikátneho zmyslového zážitku“. Na známke v hodnote 1,96 eura je vyobrazená bageta ozdobená modro-bielo-červenou stuhou. Známka vyšla v náklade 594.000 výtlačkov.

  Známka s bagetou nie je prvou tohto typu vydanou francúzskym poštovým úradom: vydané boli známky s vôňou čokolády, kávy, levandule a dokonca aj trávnika.

  --- Reklama ---

  Aj napriek faktu, že sa vo Francúzsku vyrobí približne 16 miliónov bagiet za deň, tradičné pekárenské remeslo postupne mizne. Tradičné pekárne bojujú so stále silnejšou predajnou silou veľkých reťazcov a supermarketov.

  Vo Francúzsku sa však naďalej uskutočňujú súťaže v pečení bagiet. Správna bageta by mala mať dĺžku 80 centimetrov a vážiť 250 gramov. Mala by mať jemnú textúru a na priereze by mala byť dostatočne nadýchaná. Samotné cesto preto musí odpočívať a zrieť aspoň 15 až 20 hodín pri teplote 4-6 stupňov Celzia.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby.

  Polícia zadržala podozrivého muža, bezpečnostné opatrenia zostávajú