Tučné platy slovenských politikov sú predmetom mnohých horlivých diskusií. Krajina nemá peniaze a verejné financie sú na tom biedne, na čo dočasná vláda Ľudovíta Ódora odpovedá škrtaním sociálnych balíčkov. Žiadne vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov, žiadne rekreačné poukazy… štvorciferné platy poslancov však na pretras neprišli.
Ako informuje portál Topky.sk, závratná nie je len výška ich platov, ale aj odstupné. Od predčasných volieb do Národnej rady Slovenskej republiky ubehol týždeň a celé Slovensko náruživo čaká na sformovanie novej vládnej koalície. No čo sa stane s poslancami, ktorí s príchodom ďalšej vlády v parlamente skončia? Živorenia sa báť nemusia – zo zákona majú totiž nárok na masívne odstupné.
Krásny plat, ešte krajšie odstupné
Po minulotýždňových voľbách sa so svojím kreslom v parlamente museli rozlúčiť „ikony“ slovenskej politiky ako Boris Kollár či Romana Tabák. Okrem nich končí aj Anna Zemanová, Eduard Heger, Jaroslav Naď, Tomáš Šudík, Milan Kuriak a kopec ďalších. Zákon vraví, že výška ich odstupného môže dosiahnuť dvojnásobok alebo trojnásobok ich mesačného platu.
Tomáš Kostelník, bývalý riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR, sa spätne v roku 2020 vyjadril, že plat poslanca NR SR predstavuje trojnásobok vtedajšej priemernej mzdy. To činilo zhruba 3 000 eur. Dnes sa základný plat poslanca vyšplhal na 3 270 eur mesačne.
Ak dostanú končiaci poslanci odstupné vo výške dvojnásobku platu, domov si zoberú 6 540 eur. V prípade trojnásobku by to bolo až 9 810 eur.
Kto nárok na odstupné nemá?
Odstupné sa neudeľuje pri každej strate mandátu – existuje jedna výnimka. Ak bol poslanec právoplatne odsúdený, nárok na odstupné mu zaniká. Ako príklad môže poslúžiť podpredseda hnutia Republika Milan Mazurek, ktorého v minulom volebnom období dobehli jeho rasistické reči v rádiu.