Viac

  Koľko plánujú minúť Slováci na vianočné darčeky? Tieto veci darujeme najčastejšie

  Takmer polovica Slovákov tento rok minie za vianočné darčeky pre svojich blízkych menej ako v minulosti. Pätina ľudí čaká na zľavy a jeden z desiatich nebude kupovať žiadne darčeky. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý na prelome októbra a novembra realizovala agentúra STEM/MARK pre spoločnosť Home Credit Slovakia.

  --- Reklama ---

  „Na otázku, aký vplyv bude mať vysoká inflácia na nakupovanie darčekov, odpovedalo až 46 % opýtaných, že v porovnaní s minulosťou minú menej. Na druhej strane, je tu 20 % Slovákov, ktorých zdražovanie pri predvianočnom nakupovaní nijako nelimituje. Rovnaký počet respondentov zase čaká na výpredaje, niektorí pre zmenu kúpili darčeky v predstihu, lebo si myslia, že tesne pred sviatkami budú drahšie,“ priblížil analytik trhu spoločnosti Jaroslav Ondrušek.

  Najčastejšie darujeme oblečenie

  Najčastejším darčekom tohtoročných Vianoc bude oblečenie, ktoré podľa prieskumu dostane polovica Slovákov. Nasleduje kozmetika (43 %), knihy (40 %), drobné darčekové predmety (29 %) a elektronika (20 %). Takmer pätina (19 %) dostane hotovosť a o niečo menej (po 17 %) športové vybavenie či darčekové balíčky.

  Koľko Slovák minie za vianočné darčeky Zdroj: Shutterstock

  Ako ďalej ukázal prieskum, 26 % opýtaných minie za vianočné darčeky pre jedného člena domácnosti menej ako 40 eur. Ďalších 21 % minie maximálne dvojnásobok a 17 % trojnásobok. Na druhej strane, niektorí si dovolia minúť oveľa viac, 3 % respondentov aj vyše 400 eur. Najbežnejším zdrojom financovania darčekov je pre Slovákov výplata (57 %), úspory (39 %) a kreditná karta (13 %). Nasleduje úver či nákup na splátky.

  --- Reklama ---

  Nákupy na internete sú populárne

  Štyria z desiatich Slovákov väčšiu časť darčekov kúpia v e-shopoch a menšiu časť v kamenných predajniach. Opačnú preferenciu pri kombinovanom nakupovaní má 27 % respondentov. Výlučne v klasických obchodoch nakupuje 13 % ľudí a iba na internete 6 %.

  To, že sú Slováci citliví na rast cien tovarov a služieb, odzrkadľuje podľa prieskumu aj ich pomerne časté vyhľadávanie zliav a výpredajov. Pätina nakupuje vianočné darčeky jedine v zľavách a viac ako 80 % aspoň ich časť. Veľkú väčšinu darčekov plánujú opýtaní nakúpiť na Slovensku, len 12 % v zahraničí. V takom prípade je to najčastejšie Rakúsko (43 %), nasleduje Česká republika a Poľsko (po 31 %), ale aj Nemecko a Maďarsko.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia obvinila 32-ročného muža z obzvlášť závažného drogového zločinu

  V Bratislave v piatok auto zrazilo vodiča elektrokolobežky

  Pri páde lavíny na Mölltalerelskom ľadovci (Mölltaler Gletscher) v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko prišiel v nedeľu o život 40-ročný Slovák.

  Lavíny v slovenských pohoriach môže v sobotu spôsobiť previaty a mokrý sneh

  Slovensko nezaostáva v transformácii automobilového priemyslu. Stavili sme najmä na hybridy

  Dane a rôzne správne poplatky môžeš uhradiť aj platobnou kartou

  Hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan má vážne zdravotné problémy. Čaká ho operácia v zahraničí

  Slovenky musia pracovať viac, aby zarobili rovnako ako muži. Rozdiel ťa nemilo prekvapí

  Tretina opýtaných Slovákov nepozná právomoci prezidenta. Toto si myslia o funkcii hlavy štátu