Viac

  Keby sa eurovoľby konali dnes, zvíťazilo by PS, Smer však môže prekvapiť

  Výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) ovplyvní aj prípadné vystúpenie predsedu vlády Roberta Fica. Zaváži tiež posledný týždeň mobilizácie. V tejto chvíli sú favoritmi volieb Progresívne Slovensko (PS) a Smer-SD. Vyplynulo to z prieskumu agentúry SCIO, ktorý vykonávala od 24. mája do 2. júna na vzorke 1 000 respondentov. Ako prieskum ukázal, oba politické subjekty majú možnosť si rozdeliť dve tretiny mandátov z 15, v tejto chvíli majú PS aj Smer-SD rovnako, a to po päť mandátov.

  --- Reklama ---

  Za nimi by ako tretia najúspešnejšia strana v eurovoľbách skončil Hlas-SD s dvoma mandátmi. Po jednom mandáte by získali aj hnutie Republika, Kresťanskodemokratické hnutie a strana Sloboda a Solidarita. Pod hranicou zvoliteľnosti by v tejto chvíli bola strana Demokrati či strana Magyar Szövetség – Maďarská aliancia. Ako agentúra upozornila, preferencie týmto dvom stranám od posledného marcového prieskumu výrazne stúpli.

  Hlavný analytik SCIO Martin Klus vysvetlil, že odhadovať presné percentá je v tejto chvíli komplikované, pretože rozhodujúcou bude účasť. Zaváži ďalej to, ako sa rozhodnú tí, ktorí avizujú, že sa na voľbách zúčastnia, ale ešte sa nerozhodli, koho budú voliť.

  Výsledky blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu (EP) ovplyvní aj prípadné vystúpenie predsedu vlády Roberta Fica.Zdroj: TASR

  „Osobitne pri strane Smer-SD porovnaním s voľbami do Národnej rady SR očakávame, že rozdiel oproti prieskumom môže byť vzhľadom na tzv. skrytého voliča až do päť percent, preto je celkom predstaviteľné, že aktuálny dlhodobý náskok PS nielen vyrovnajú, ale voľby môžu dokonca vyhrať,“ dodal Klus s tým, že kľúčovým môže byť aj to, či sa na poslednú chvíľu do verejného života zapojí aj predseda vlády Robert Fico nejakým emocionálnym vystúpením.

  --- Reklama ---

  „Dôležitá je tiež otázka, ktoré strany hranicu päť percent neprekročia, prípadne či dôjde k prekvapeniu, a mandáty sa budú deliť medzi viac ako šesť politických strán,“ uviedol Klus, ktorý to nepokladá za nereálne, ak sa napríklad Demokratom či Maďarskej aliancií podarí v posledný týždeň zmobilizovať podporovateľov. „Pri odhadovanej účasti okolo 30 percent totiž môže aj pomerne malé množstvo voličov navyše zmeniť konečný výsledok volieb”, uzatvára Klus.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pellegrini zložil sľub. Ujíma sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor