Šikana a násilie na školách sú globálnym problémom, ktorý neobišiel ani Slovensko. Počet prípadov každým rokom stúpa a v určitých situáciách sú aj samotní učitelia bezmocní. Ako informuje portál tvnoviny.sk, kompetentným táto skutočnosť nie je ľahostajná a podnikajú voči nej radikálne kroky.
V rámci preventívneho programu, ktorý má školopovinné deti usmerniť a zároveň čiastočne eliminovať násilie (nielen) v priestoroch školy, sa do terénu vydá až 2050 príslušníkov policajného zboru. Niekoľko z nich poputuje do Šale, kde je situácia v posledných rokoch alarmujúca. V jednej z miestnych škôl pravidelne učitelia žiakom zabavujú nebezpečné predmety ako elektronické cigarety, zapaľovače či dokonca boxery.
„Doba je zlá. Mnohé deti sú svojím spôsobom vychovávané na ulici, agresivita pomaličky stúpa,“ hovorí riaditeľ Základnej školy Jána Hollého v Šali pre tvnoviny.sk. Aby neboli pedagogickí pracovníci na vyhrotené a nebezpečné situácie sami, pomôžu im práve nasadení policajti.
Policajt nebude v škole nepretržite
Podľa momentálne dostupných informácií nebudú pridelení policajti hliadkovať v školách nepretržite. Prídu na vyžiadanie učiteľa či riaditeľa, a pokiaľ sa tak nestane, dvakrát ročne prídu na preventívnu obhliadku. Tento krok sa stretol s pozitívnou reakciou aj zo strany psychológa, podľa ktorého má potenciál redukovať negatívne sociálno-patologické javy. „Je to lepšia akcia, ako nerobiť nič,“ vyjadrila sa pre tvnoviny.sk klinická psychologička Marta Zaťková.