Viac

  Kakao ako komodita s potenciálom? Slováci môžu zainvestovať do kubánskeho projektu

  Kakao patrí ku komoditám, ktorých cena priebežne rastie. Rovnako tak rastie aj svetový dopyt po kakau a prognózy analytikov hovoria, že čokoládový trh bude rásť najbližších päť rokov. Spoločnosť Proxeria, patriaca do skupiny Proxenta, sa aj preto rozhodla financovať kubánsky projekt Baracocoa, a to prostredníctvom verejnej ponuky. Ide o továreň na spracovanie kakaa, ktorá sa nachádza na východe Kuby.

  --- Reklama ---

  Proxeria je emitentom prioritných akcií, ktoré sú investorom ponúkané v rámci verejnej ponuky s predajnou cenou 1 117 eur za akciu. Investori si ich môžu kúpiť prostredníctvom SFA Proxenty. Ako skonštatoval viceprezident predaja investičných produktov v Proxente Raymond Kopka, kakao patrí k zaujímavým soft poľnohospodárskym komoditám na globálnom trhu.

  Ročne sa vyprodukuje približne päť miliónov ton kakaových bôbov. Takmer 60 % produkcie sa vypestuje v Afrike, avšak pestovanie kvalitnejších odrôd kakaa v bio kvalite je podľa Kopku doménou Latinskej Ameriky.

  Zdroj: Shutterstock

  „Kakao, podobne ako zlato, patrí ku komoditám, ktorých hodnota dlhodobo rastie. Ide o možnosť alternatívnej investície, ktorá ponúka príležitosť diverzifikovať portfólio a získať nezávislosť od vývoja akcií na burzách či dlhopisov,“ vysvetľuje Kopka. Projekt Baracocoa sa týka jedinej továrne na výrobu kakaa na Kube. Investičný vstup je možný formou nákupu prioritných akcií. Cieľom ich predaja je financovať realizáciu projektu Baracocoa.

  --- Reklama ---

  Investičná skupina Proxenta na Kube podniká už od roku 2019. Továreň Proxcor v Caibariéne je najväčším výrobcom cukroviniek na Kube. Ide o spoločný podnik s účasťou slovenského investora Proxenta Cuban Investments a.s. a kubánskej obchodnej spoločnosti Corporación Alimentaria S.A. Coralsa. Na rozdiel od projektu Baracocoa išlo v rámci investície do Proxcoru o kompletnú rekonštrukciu celého objektu, vrátane nákupu a inštalácie nových technológií. Je to joint venture, v rámci ktorého vlastní investičná skupina Proxenta 51 % akcií spoločnosti Proxcor. Zároveň má väčšinové zastúpenie v dozornej rade.

  Zmluva s kubánskou vládou je podpísaná na 25 rokov. Rovnaký model sa aplikuje aj na projekt Baracocoa, tentokrát ako joint venture medzi kubánskou obchodnou spoločnosťou Sociedad Mercantil Alimcor S.A. a spoločnosťou Proxperia a. s.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy

  Slováci, vybavenie nového pasu si nenechávajte na poslednú chvíľu. Štandardná lehota sa predlžuje