Viac

  Je tu možnosť, že cestovanie vo vlakoch zdražie

  Cestovanie vo vlakoch zdražie v nasledujúcich troch rokoch zrejme o 15 %. Umožní to znížiť výdavky štátu na železničnú dopravu. Ceny lístkov vo vlakovej doprave sa nezvyšovali od roku 2011, pričom inflácia odvtedy dosiahla 39 %.

  --- Reklama ---

  Cestovanie vo vlakoch zdražie

  Ministerstvo financií SR tak zdôvodňuje jedno z takmer stovky navrhovaných opatrení na ozdravenie verejných financií v objeme skoro 10 miliárd eur, tento materiál zverejnilo v stredu. „Cestovné vo vlakoch dnes pokrýva len 20 % nákladov vlakovej dopravy a tento podiel každoročne klesá. V ČR pokrýva 30 % a v Rakúsku 50 % nákladov,“ uviedol rezort financií.

  Zároveň navrhuje zaviesť automat, ktorým sa cestovné každý rok zvýši o infláciu bez potreby jednorazových šokov v budúcnosti, podobne ako je nastavený automat pri elektronickom mýte na cestách. „V rámci opatrenia je vhodné prehodnotiť aj výšku sadzieb na krátke trasy v porovnaní s dlhými cestami a ceny za doplnkové služby vo vlakoch – miestenky, spacie vozne,“ priblížilo ministerstvo. Možná úspora výdavkov štátu po zvýšení cestovného vo vlakoch by mohla dosiahnuť budúci rok 12 miliónov eur a v ďalších dvoch rokoch 24 miliónov eur a 36 miliónov eur.

  cestovanie vo vlakoch zdražieZdroj: TASR

  Zľavy pre dopravcov

  Zníženie zliav pre železničných nákladných dopravcov o 50 % je ďalším navrhovaným opatrením v železničnej doprave. To by malo ušetriť ročne 11 miliónov eur. Štát poskytuje železničným nákladným dopravcom cez Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zľavy z úhrady za použitie železničnej infraštruktúry v celkovej výške 22,5 milióna eur. Úhrada za použitie železničnej infraštruktúry predstavuje 5 % nákladov nákladných dopravcov.

  --- Reklama ---

  „Poskytované zľavy znižujú ceny pod úroveň okolitých krajín. Cena za prístup na trate by mala byť porovnateľná so zahraničím. Dopravcovia sú schopní ju premietnuť do koncovej ceny,“ tvrdí ministerstvo financií.

  Z Košíc do Prahy

  Rezort financií tiež navrhuje komerčnú prevádzku, teda bez dotácií, nočnej železničnej dopravy a vlakov z Košíc a Prešova do Prahy. Na tom by sa dalo v rokoch 2024 až 2026 usporiť 14 až 27 miliónov eur. Spacie vozne v nočných vlakoch predstavujú podľa rezortu financií nadštandardnú služba, ktorá zvykne byť komerčná. „Tržby z predaja lístkov by mali pokryť náklady na ich prevádzku,“ vyplýva z návrhu.

  Na linke Prešov/Košice – Praha v súčasnosti jazdí v rámci spolupráce Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Českých dráh vlak Pendolino. Na slovenskom úseku ho dotujú a na českom premáva bez dotácii. Túto linku obsluhujú aj dvaja súkromní dopravcovia RegioJet a Leo Express.

  „Ministerstvo dopravy SR plánuje od roku 2024 pridať ďalšie dotované vlaky na linke Prešov – Praha, ktoré zvýšia dotácie o 5 miliónov eur,“ upozornil rezort financií. Dotácie na týchto linkách sú podľa neho duplicitné a obmedzujú voľnú trhovú súťaž. Nočnú dopravu využíva na Slovensku iba približne 0,2 % cestujúcich, ale tvorí až 5 % dotácie.

  Ako ministerstvo financií dodalo, ceny lístkov za miesto v lôžkových a ležadlových vozňoch sú neudržateľne nízke, pričom oproti okolitým krajinám má Slovensko nadmerne husté pokrytie nočnými spacími vlakmi. Regiojet a Leo Express sa už sťažovali na postup ministerstva dopravy pri financovaní duplicitných dotovaných vlakov napriek dostatočnému komerčnému pokrytiu.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva

  Svet zasiahol obrovský výpadok. Pocítilo to aj letisko v Košiciach

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie

  Finančná správa prijala historicky najvyšší počet podaných daňových priznaní