Viac

    Filipíny obviňujú Čínu z útoku na lode v Juhočínskom mori

    Čínska pobrežná stráž v utorok počas hliadky neďaleko atolu Scarborough Shoal v Juhočínskom mori použila vodné delo proti dvom filipínskym lodiam. Jednu z nich poškodila, tvrdí Manila. TASR sa odvoláva na agentúru AFP.

    --- Reklama ---

    K incidentu došlo v blízkosti Pekingom kontrolovaného atolu, ktorý sa stal potencionálnym ohniskom napätia. Čínska pobrežná stráž tam obnovila 380-metrovú bariéru cez vstup na plytčinu, ktorá je tradičným miestom rybolovu, uvádza sa vo vyhlásení filipínskych úradov.

    Lode údajne zásobovali palivom a potravinami rybárov vo vodách v blízkosti útesu. „Filipínske lode sa stretli s nebezpečnými manévrami a prekážkami zo strany štyroch plavidiel čínskej pobrežnej stráže a šiestich plavidiel čínskej námornej milície,“ píše sa vo vyhlásení.

    Čínska pobrežná stráž počas hliadky neďaleko atolu Scarborough Shoal v Juhočínskom mori použila vodné delo proti dvom filipínskym lodiam. Zdroj: Profimedia

    K utorkovému incidentu došlo v období každoročného spoločného vojenského cvičenia Filipín a Spojených štátov. Filipíny a Čína majú dlhodobé územné spory v Juhočínskom mori, pričom v posledných mesiacoch došlo k niekoľkým stretom medzi ich plavidlami, ako aj použitiu vodných diel čínskou pobrežnou strážou.

    --- Reklama ---

    Čína sa v roku 2012 zmocnila tejto oblasti na úkor Filipín a odvtedy tam vysiela hliadkovacie lode. Podľa Manily obťažujú filipínske plavidlá a bránia rybárom, aby sa dostali do oblastí, v ktorých je viac rýb.

    Atol Scarborough Shoal leží asi 240 kilometrov západne od najväčšieho filipínskeho ostrova Luzon. K najbližšej čínskej pevnine (ostrovu Chaj-nan) to je takmer 900 kilometrov.

    Podľa dohovoru OSN o morskom práve, ktorý pomohla vyjednať aj Čína, si môžu krajiny uplatňovať právomoc na prírodné zdroje do vzdialenosti 200 námorných míľ (370 kilometrov) od svojho pobrežia.

    Čína si však nárokuje takmer celú rozlohu Juhočínskeho mora a ignoruje rozhodnutie medzinárodného súdu, podľa ktorého jej nároky nemajú žiaden právny základ. Peking a Manila sa v januári dohodli na potrebe bližšieho dialógu v prípade riešenia „námorných núdzových situácií“.

    Zdroj :
    TASR

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    V radoch ukrajinských síl bojujúcich proti ruskej invázii pred niekoľkými dňami padol slovenský občan Rastislav Gajdošík.

    Slovenský dobrovoľník padol pri obrane Ukrajiny

    Zlatá olympijská medaila podľa analytika nemala ešte nikdy vyššiu hodnotu ako teraz

    Jeden z najobľúbenejších nápojov Slovákov zdražie. Čo je za tým?

    Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

    Svet vedy priniesol niekoľko zaujímavých správ: Antibiotické gény u vodných živočíchov a kokaín v žralokoch

    Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

    Testy ukázali, že žraloky pri pobreží Brazílie mali v telách veľké množstvo kokaínu

    "Letná brigáda s armádou", ako ju niektorí nazývajú, ponúka pestrý program. Stredoškolákom priblíži vojenský život.

    Českí stredoškoláci dostali možnosť okúsiť vojenský život

    Zariadenie pre seniorov v chorvátskom meste Daruvar sa stalo dejiskom krvavého útoku, ktorý si vyžiadal päť životov.

    Útočník v domove pre seniorov zastrelil piatich ľudí

    Španielsko: Barcelona zvýši túto turistickú daň

    Chystáš sa na dovolenku do tejto európskej krajiny? Môže ťa nemilo zaskočiť táto zvýšená daň